• Babka a dedko 2022

• Jeseň, toto krásne tajomné, farebné ročné obdobie,
            častokrát zrána potiahnuté hmlou, pripomína  zrelého človeka, so
            spomienkami a životnými skúsenosťami ako pestrofarebné jesenné lístie. Pohľad späť je niekedy hmlistý...
            No to, čo z ľudských životov Boh vykresal ku sklonku života, je
            neporovnateľne vzácnejšie majstrovské dielo, ako to, kým boli
            pred tým. Hovorí sa, že práve vďaka každému jednému krôčiku,
            ktorým sa posúvame vpred, my, vykresané a obrusované
            umelecké diela – ľudia – môžeme obohatiť ostatných, podávať
            skúsenosti a múdrosti ďalej.  Babka a dedko sú pre naše deti a žiakov milujúce bytosti, ktoré im poskytujú  nekonečný počet zážitkov, nesmierne množstvo skúseností, vzor  pokory ,  rozvahu , nadhľad a plnohodnotne prežitý život.

Dieťa vraví:

Bože, ďakujem Ti za tie dva páry očí, z ktorých si urobil súčasť môjho života.
            Ďakujem za každý ich pohľad, ktorý ma jemne hladí a láskavo tíši.
            Ďakujem za ich úsmev, ktorým rozjasňujú moje dni.
            Ďakujem za ich povzbudivé objatia, ktoré sú mi oporou.
            Ďakujem za ich dobrotivú pomoc a ich modlitby.
            Ďakujem za ich srdcia, z ktorých sála láska.
            Ďakujem za tie dva nevyschýnajúce pramene pokory.
            Bože, ďakujem Ti za babku a ďakujem Ti za dedka.

• Divadielko Malí huncúti

• Aj divadlo je dôležité pre rozvoj detí.

Divadlo má svoje čaro, ktoré priťahuje nielen dospelých, ale aj mladých nadšencov, ktorí sa prostredníctvom dramatickej výchovy učia rôzne formy prejavu. Pokiaľ ide o deti a ich kognitívne učenie a rozvoj, divadelná a dramatická výchova má množstvo výhod pre rast detí. Divadlo je kľúčom k celkovému vývoju každého dieťaťa. Robí z neho tímového hráča a zlepšuje jeho výrečnosť a výrazy. Návšteva divadelných predstavení môže prispieť k posilneniu sociálnych väzieb a môže hrať užitočnú úlohu pri pomáhaní deťom rozvíjať emočnú inteligenciu.

V materskej škole  sa 20.10. konalo divadielko Malí huncúti. Vystupovali tam dve postavy Alex a Katka. Učili deti čo robiť ako prvé, keď ráno vstaneme ( umývame rúčky, tvár, zúbky). Spievali pesničku o čistote, ktorá nás sprevádza počas celého života. A v reálnom svete   postavy z divadla učili používať aj čarovné  slovíčka- ďakujem, prosím si, prepáč mi…slušnosť je pekne sa pozdraviť a prihovoriť sa každému človeku, bez toho ,či ho poznáme alebo nie. Divadielko  ukončili  pesničkou, kde deti tancovali a mali tlieskať, keď počuli čarovné  slovíčka. Deťom sa divadielko páčilo. Naučili sa ako sa v divadle správa aj, čo všetko zábavné aj poučné ponúka.

• Výchovný koncert Slovensko spieva

• Po  dvojročnej prestávke mohli žiaci našej školy opäť zažiť atmosféru živého koncertu v poučnom programe s regionálnou tematikou Slovensko spieva.  Milou a nenásilnou formou  sa oboznámili so slovenskými mestami, v ktorých sa konajú festivaly ľudovej hudby, folklórne slávnosti. Deti zažili výborný koncert  a ukázali, že spev je pre nich dôležitý tak ako aj dobrá nálada. Dokonca predviedli  ako vedia koncertovať svojím vystúpením.

• Deň úcty k starším

• 25.10.2022 o 16.00 hodine  v budove školy , deti a žiaci našej školy povedia svojim starým rodičom ako ich ľúbia. Tešia sa na Vás so svojimi pesničkami, básničkami, tančekmi a milým úsmevom.

• Plody jesene

• Jeseň prišla,

farbí nám svet,

to je krása, Janko, Jožko, Maťko, Lenka pozerá sa.

Listy nám padajú,

šarkany zas lietajú,

tešíme sa.

Príroda je umelkyňa,

každý z nás vie,

na červeno, žlto, hnedo maľovať vie.

Prefarbí nám celý kraj, šikovná je veru vraj,

Pani Jeseň.

Jeseň patrí medzi zaujímavé ročné obdobia. Príroda zmení svoje farby  do pestrých odtieňov. Deťom sa začínajú povinnosti v škôlke a v škole. Ale určite sa nekončí čas hier a spoznávania. Práve naopak. Jeseň ponúka príležitosť rozšíriť si vedomosti a využiť zmeny v  prírode na mnohé zaujímavé hry a aktivity.

Žiaci našej školy ukázali svoju šikovnosť, fantáziu a tvorivosť pri tvorbe výtvarných prác Plody jesene. Zástupcovia jednotlivých tried  prezentovali svoje výrobky a popisovali spôsob tvorby a použitú výtvarnú techniku.

• Viem, čo zjem

• Od septembra   je v našej základnej a materskej škole realizovaný projekt Zdravotnícky pracovník v škole. Zdravotná sestra realizuje skríning s cieľom včasnej identifikácie zdravotných problémov u detí a žiakov a uskutočňuje aj preventívne programy a poradenské aktivity v oblasti podpory zdravého životného štýlu a prevencie ochorení. Žiaci našej školy sa oboznámili so správnou životosprávou, spôsobom konzumácie potravín a prevenciou pred ochoreniami formou projektu Viem, čo zjem.