• Vidieť usmiate a šťastné dieťa, ktoré objavuje svet, je pre nás hnacím motorom k zodpovednej, precíznej a kreatívnej práci so žiakmi....

        • Zážitky
        • Naši učitelia , pedagogickí asistenti každý rok plánujú a realizujú so žiakmi veľa zaujímavých aktivít, podujatí a a exkurzií, ktoré efektívne a  názorne dopĺňajú to, s čím s žIaci oboznamujú v škole. Okrem toho si z týchto aktivít odnášajú príjemné a úsmevné zážitky a skúsenosti. Nepochybne v srdciach žiakov ostávajú aj spomienky na plavecký, lyžiarsky kurz a školu v prírode, počas ktorých okrem nadobudnutia nových zručností prehlbujú svoj vzťah k spolužiakom a učiteľom. ..

        • Škola založená na tradíciách a otvorená novým inováciám
        •  

          • Jasne stanovené ciele a pravidlá, niekedy možno aj vyššie očakávania od nadanejších žiakov a ich podpora, individuálny prístup k žiakom so ŠVVP, to sú atribúty, ktoré na  našej škole majú svoju tradíciu. Neznamená to, že sa nemodernizujeme. Uvážene zavádzame vo vyučovacom procese  nové formy vzdelávania. Realizujeme napríklad projektové dni, v ktorých sa zameriavame na rozvoj čitateľskej a finančnej gramotnosti. Spolupracujeme pri tom s inštitúciami, ktoré sú v rámci projektov nápomocné.

        • Kvalitný tím pedagógov a školský podporný tím
          • Pre zabezpečenie kvality VVP pracuje so žiakmi kvalifikovaný tím pedagogických zamestnancov, podporu žiakom poskytuje školský podporný tím. Dôkazom tejto efektívnej spolupráce sú výsledky   v súťažiach

        • Digitalizácia
        •  

          • Predpokladom kvalitného vzdelávania je aj dobré technické zabezpečenie a vybavenie školy. Aj keď v oblasti informačno-komunikačných technológií sa dá stále niečo vylepšovať či modernizovať, škola momentálne disponuje prim eraným množstvom notebokov,  učebňou ZERO klient, jazykovým laboratóriom .  V každej kmeňovej triede sa nachádza  interaktívna  tabuľa  aj tlačiareň.  Ovládanie týchto technológií je samozrejmosťou pre všetky vekové kategórie našich zamestnancov.

        • Prostredie priateľské deťom i k našej planéte
          • Nie je jedno, v akom prostredí sa žiaci vzdelávajú, preto  sa systematicky  a dlhodobo venujeme estetizácii prostredia budovy školy a jej areálu.  Naši žiaci trávia mnoho vyučovacích hodín vonku na čerstvom vzduchu.  Žiakov sa snažíme  zapájať aj do starostlivosti o okolie školy.  Vzťah k ekológii, životnému prostrediu a zdravému životnému štýlu rozvíjame systematicky prostredníctvom programu Zdravá škola (participujeme na kampaniach a aktivitách ako Európsky týždeň športu, Svetový deň jablka, Svetový deň hygieny, Gym fit pohybom k zdraviu, Svetový deň Červeného kríža, Deň narcisov), ďalej enviromentálnych aktivít (projekt Recyklohry, jesenný zber pagaštanu konského, absolvovanie rôznych exkurzií a vychádzok v rámci Svetového dňa lesa, vtáctva a podobne).

        • Prevencia ako cesta k úsmevu našich žiakov
        •  

          • Tak, ako sa staráme o to, aby sa žiaci cítili v škole dobre, zaujímame sa aj o to, čo prežívajú. Kladieme dôraz na prevenciu patologických javov a organizujeme rôzne besedy a aktivity, ktoré by žiakom mohli pomôcť bezpečne fungovať v kyber-priestore či vo vzťahoch k spolužiakom. K prevencii negatívnych prejavov určite napomáha aj činnosť záujmových útvarov, počas ktorých sa žiaci možno neformálnejšie stretávajú  s učiteľmi, ale aj so spolužiakmi, čím sa prehlbujú priateľstvá a vytvára priestor komunikovať o rôznych témach.

        • Školský poriadok ZŠ

        • Základná škola s materskou školou Kolačkov, Kolačkov 31









          ŠKOLSKÝ PORIADOK










          Riaditeľka školy, po prerokovaní s orgánmi školskej samosprávy 24.8.2022

          a v pedagogickej rade 24.8.2022


          dňom 1 . septembra 2022 vydáva tento školský poriadok v súlade s platnou legislatívou, zároveň sa ruší školský poriadok vydaný dňa 01.09.2021.


          Úvod


          Milý žiak, milá žiačka,

          každá spoločnosť sa riadi podľa určitých pravidiel. To isté platí aj pre našu školu. Cieľom tohto školského poriadku je, aby Tvoje konanie zodpovedalo pravidlám slušného správania, aby si chránil svoje zdravie i zdravie svojich spolužiakov a aby si sa riadil takými zásadami, ktoré umožnia tebe i Tvojim spolužiakom nerušene sa vzdelávať a pritom užitočne a príjemne prežiť roky povinnej školskej dochádzky.


          Vážení rodičia,
          školský poriadok má pomôcť Vašim deťom pri osvojení si pravidiel slušného a bezpečného správania sa, plnenia si povinností a uplatňovania svojich práv. Veríme, že naše i Vaše ciele sú totožné a Vy podporíte naše snahy v práci s Vašimi deťmi.



          Vážení pedagogickí i nepedagogickí zamestnanci školy,
          je našou povinnosťou vyžadovať od našich žiakov dodržiavanie zásad slušného a bezpečného správania, plnenia si povinností, ako aj rešpektovať ich práva. To, do akej miery to naši žiaci zvládnu, záleží vo veľkej miere aj od nás. Každý z nás si musí byť vedomý toho, že nevšímanie si, prehliadanie alebo neriešenie nedostatkov a priestupkov žiakov nám všetkým z dlhodobého hľadiska sťažuje prácu, vedie k znižovaniu úrovne výchovno-vzdelávacieho procesu a je porušovaním pracovnej disciplíny nami, zamestnancami školy.









          1 VŠEOBECNÉ USTANOVENIA


          Školský poriadok je definovaný ako záväzný základný vnútro školský dokument, ktorý v nadväznosti na záväzné právne normy a pedagogicko-organizačné predpisy o organizácii vyučovania obsahuje pravidlá správania sa žiakov, ich práva a povinnosti vyplývajúce z poslania a úloh školy, z organizácie výchovnovzdelávacej činnosti, upravuje vzájomné medziľudské vzťahy v škole a úlohy žiackej samosprávy.


          Školský poriadok základnej školy je vypracovaný v súlade so zákonom č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov; zákonom č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov; vyhláškou MŠVVaŠ SR č.163/2022 Z. z. o podrobnostiach o organizácii školského roka na základných školách, na stredných školách, na stredných umeleckých školách, na odborných učilištiach a na jazykových školách; vyhláškou MŠVVaŠ SR č. 223/2022 Z. z. o základnej škole; vyhláškou MŠVVaŠ SR 527/2021 o edukačných publikáciách, sprievodcom školským rokom 2022/2023; Dohovorom o právach dieťaťa; Deklaráciou práv dieťaťa; Listinou základných ľudských práv a dohôd; Smernicou č. 36/2018 k prevencii a riešeniu šikanovania detí a žiakov v školách a školských zariadeniach; metodickým pokynom č. 22/2011 na hodnotenie žiakov základnej školy;  Metodický pokyn č. 19/2015 na hodnotenia a klasifikáciu prospechu a správania žiakov s mentálnym postihnutím – primárne vzdelávanie.

          • Organizačným poriadkom školy a pracovným poriadkom školy; školským vzdelávacím programom; zákonom o rodine.

          • Školský poriadok je interná školská norma, ktorá je záväzná pre žiakov, pedagogických a nepedagogických zamestnancov školy, zákonných zástupcov žiakov školy a verejnosti (návštevníkov), ktorá prichádza do kontaktu so školou.

          • Súčasťou školy je školský klub detí







          2 VÝKON PRÁV A POVINNOSTÍ

          2.1 Práva a povinnosti žiaka

          Žiak má právo:

          1. na rovnoprávny prístup ku vzdelávaniu bez jedinej výnimky, bez rozdielu rasy, pohlavia, reči, náboženstva, politického alebo iného presvedčenia, národného alebo sociálneho pôvodu, majetkového alebo iného postavenia jeho rodiča,

          2. na bezplatné vzdelanie v základnej škole,

          3. na vzdelanie zamerané na vývoj jeho osobnosti, rozvoj jeho talentu, rozumových a fyzických schopností,

          4. na získanie vzdelania a kompetencií podľa školského zákona,

          5. na individuálny prístup rešpektujúci jeho schopnosti a možnosti, nadanie a zdravotný stav, 6. na jemu zrozumiteľný výklad učiva,

          7. na položenie otázky k danému učivu a dostať na ňu odpoveď,

          8. na ochranu zdravia a bezpečnosti pri vyučovaní,

          9. na ohľaduplné a taktné zaobchádzanie zo strany učiteľov i spolužiakov,

          10. na kvalitnú výučbu v každom predmete,

          11. na komunikáciu so zamestnancami školy v duchu zásad humanity a tolerancie,

          12. na slušné vyslovenie svojho názoru a otázky k danej téme v diskusii na vyučovaní, na triednických hodinách,

          13. na objektívne hodnotenie,

          14. byť informovaný o výsledkoch hodnotenia a klasifikácie,

          15. byť oboznámený s kritériami, podľa ktorých je hodnotený,

          16. na prestávku, ako ju stanovuje školský poriadok školy, na oddych v celom rozsahu trvania prestávky,

          17. na bezplatné zapožičanie učebníc a učebných textov na povinné vyučovacie predmety, 18. na objektívne zistenie okolností vedúcich k poškodeniu majetku a na zistenie miery jeho zavinenia,

          19. primerane využívať školské zariadenie, učebne a pomôcky,

          20. na úctu k jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnostnej a etnickej príslušnosti,

          21. na poskytovanie poradenstva a služieb spojených s výchovou a vzdelávaním (podľa svojich potrieb využívať pomoc triedneho učiteľa, výchovného poradcu a koordinátora drogovej prevencie),

          22. na výchovu a vzdelávanie v bezpečnom a hygienicky vyhovujúcom prostredí,

          23. na organizáciu výchovy a vzdelávania primeranú jeho veku, schopnostiam, záujmom, zdravotnému stavu a v súlade so zásadami psychohygieny; pracovať, učiť sa a tvoriť v pokojnej atmosfére, v neohrozenom prostredí,

          24. na úctu k svojej osobe a na zabezpečenie ochrany proti fyzickému, psychickému a sexuálnemu násiliu,

          25. na informácie týkajúce sa jeho osoby a jeho výchovno-vzdelávacích výsledkov a ich ochranu pred zneužitím,

          26. na ochranu svojho súkromia, ako aj na ochranu svojej rodiny,

          27. na pochvalu a ocenenie za podmienok určených školským poriadkom,

          28. na slobodnú voľbu voliteľných predmetov(náboženská výchova/etická výchova; v súlade so svojimi možnosťami, záujmami a záľubami v rozsahu ustanovenom vzdelávacím programom,

          29. na vykonanie opravnej alebo komisionálnej skúšky v súlade s metodickým pokynom č. 22/2011 na hodnotenie žiakov základnej školy, a Metodický pokyn č. 19/2015 na hodnotenia a klasifikáciu prospechu a správania žiakov s mentálnym postihnutím – primárne vzdelávanie.

          30. vybrať si spolužiaka, s ktorým bude sedieť spolu v lavici v tom prípade, že nebude rušiť priebeh vyučovacej hodiny,

          31. získať a posilňovať úctu k ľudským právam a základným slobodám a zásadám ustanoveným v Dohovore o ochrane ľudských práv a základných slobôd,

          32. na hru a zotavenie, ktoré sledujú tie isté zámery ako vzdelávanie,

          33. na ochranu pred zanedbávaním, krutosťou a využívaním; nesmie byť predmetom nijakého spôsobu obchodu,

          34. pripraviť sa na zodpovedný život v slobodnej spoločnosti v duchu porozumenia a znášanlivosti,

          35. naučiť sa rozvíjať a kultivovať svoju osobnosť a celoživotne sa vzdelávať,

          36. na výber budúceho štúdia, resp. povolania,

          37. naučiť sa kontrolovať a regulovať svoje správanie,

          38. slobody prejavu, zhromažďovania sa a združovania sa,

          39. zúčastniť sa na triednej samospráve

          40. prihlásiť sa do záujmového útvaru, ktorý je organizovaný v škole a zapojiť sa podľa záujmu do mimoškolských športových, kultúrnych a iných aktivít, ktoré organizuje škola,

          41 na objektívne zistenie skutkovej podstaty porušenia školského poriadku,

          42 na výchovu a vzdelávanie s využitím špecifických foriem a metód, ktoré zodpovedajú jeho potrebám,

          43 na vytvorenie nevyhnutných podmienok, ktoré túto výchovu a vzdelávanie umožňujú (žiak so ŠVVP),

          44. reprezentovať školu v súťažiach so súhlasom riaditeľa školy.




          Žiak je povinný:

          1. osvojiť si poznatky, vedomosti, zručnosti poskytované základnou školou,

          2. osvojiť si a zachovávať základné pravidlá a časový harmonogram a program školy, rešpektovať jej zameranie a svojimi vzájomnými vzťahmi prispieť k dobrej atmosfére,

          3. neobmedzovať svojím konaním práva ostatných osôb zúčastňujúcich sa výchovy a vzdelávania,

          4. osvojiť si zásady humanity, demokracie, správať sa podľa nich, byť disciplinovaný, plniť pokyny pedagogických a ostatných zamestnancov a správať sa v škole i mimo nej tak, aby robil česť sebe, svojim rodičom aj škole,

          5. dodržiavať školský poriadok školy a ďalšie vnútorné predpisy školy (vnútorné poriadky pri vyučovaní predmetov v jednotlivých učebniach, v areáli školy, počas plaveckého a lyžiarskeho výcviku, v škole v prírode, počas školských výletov a exkurzií aj ostatných akcií organizovaných školou),

          6. chrániť pred poškodením majetok školy, ktorý škola alebo školské zariadenie využíva na výchovu a vzdelávanie,

          7. chrániť pred poškodením učebnice, učebné texty a učebné pomôcky, ktoré mu boli bezplatne zapožičané,

          8. zachovávať svoju žiacku knižku v slušnom a udržiavanom stave počas celého školského roka,, používať internetovú žiacku knižku

          9. umožniť vyučujúcemu zapísať všetky výsledky hodnotenia do žiackej knižky, a

          10. mať na každej hodine podľa schváleného rozvrhu hodín základné školské pomôcky ako žiacku knižku, zošit, učebnicu, pracovný zošit, písacie potreby a ostatné pomôcky podľa požiadaviek vyučujúceho jednotlivých vyučovacích predmetov,

          11. pravidelne sa zúčastňovať na výchove a vzdelávaní a riadne sa vzdelávať,

          12. konať tak, aby neohrozoval svoje zdravie a bezpečnosť, ako aj zdravie a bezpečnosť ďalších osôb zúčastňujúcich sa na výchove a vzdelávaní,

          13. ctiť si ľudskú dôstojnosť svojich spolužiakov a zamestnancov školy,

          14. rešpektovať pokyny zamestnancov školy, ktoré sú v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi, vnútornými predpismi školy a dobrými mravmi,

          15. rešpektovať pokyny učiteľov konajúcich dozor,

          16. dodržiavať poriadok v triede a v šatni, dbať o čistotu na chodbách, vo WC, vo všetkých školských priestoroch i v celom areáli školy,

          17. chrániť vlastné zdravie i zdravie spolužiakov a iných ľudí,

          18. správať sa slušne aj mimo vyučovania, a to aj počas voľných dní a prázdnin tak, aby neporušoval zásady spolunažívania a spoločenské normy správania,

          19. byť v škole vhodne, čisto a bez výstredností oblečený a upravený, aby nevzbudzoval svojím zovňajškom pohoršenie,

          20. dodržiavať vyučovací čas a rozvrh prestávok; prichádzať na vyučovanie do triedy pred zazvonením,

          21. prísť na vyučovanie 15 minút pred začatím prvej vyučovacej hodiny,

          22. prezúvať sa do zdravotne neškodlivých a bezpečných prezuviek,

          23. ospravedlniť svoju nepripravenosť na vyučovaciu hodinu a nevypracovanie si domácej úlohy s uvedením závažného dôvodu na začiatku vyučovacej hodiny; ospravedlnenie počas hodiny nemusí vyučujúci akceptovať,

          24. všetky písomnosti a potvrdenia si vybavovať výlučne prostredníctvom triedneho učiteľa,

          25. mať na hodinách telesnej a športovej výchovy čistý cvičebný úbor (športový odev) a nosiť ho v deň absolvovania vyučovacieho predmetu domov na vypratie,

          26. odovzdať na začiatku vyučovania triednemu učiteľovi alebo konkrétnemu vyučujúcemu sumu peňazí, ktorú má žiak priniesť na príkaz školy (napr. na výlet, kino, pracovný zošit a pod.); v prípade, že tak neurobí, neberie škola na seba zodpovednosť a nebude robiť žiadne opatrenia,

          27. ohlásiť triednemu učiteľovi stratu predmetu, na ktorý sa vzťahuje poistná udalosť; zápis o strate sa spíše v prípade poistenia žiaka,

          28. napísať si previerku, test, písomnú prácu alebo inú formu písomného skúšania v náhradnom termíne (môže i popoludní) po dohode s vyučujúcim, ak v čase plánovaného písomného preverovania vedomostí ostatných žiakov triedy nebol v škole prítomný.



          Žiakovi nie je dovolené:

          1. fajčiť a piť alkoholické, či energetické nápoje v priestoroch školy, v okolí školy, na školských podujatiach,

          2. používať vulgárne slová na adresu kohokoľvek, fyzické ani psychické násilie, akékoľvek náznaky či prejavy šikanovania,

          3. prinášať do školy alebo v priestoroch školy distribuovať drogy alebo iné zdraviu škodlivé látky,

          4. prinášať do školy predmety ohrozujúce zdravie či život žiakov (pyrotechnika, výbušniny, nože, zbrane), ako aj predmety rozptyľujúce pozornosť žiakov,

          5. hrať akékoľvek hry o peniaze,

          6. nakláňať sa z okien, vyhadzovať von papiere a iné odpadky, či predmety a vychádzať z budovy školy cez okná tried a šatne, vychádzať na strechu budovy školy,

          7. používať mobilný telefón vo všetkých priestoroch školy počas vyučovania, počas prestávok a obedňajšieho stravovania, činnosti ŠKD a krúžkov; v tomto čase musí byť telefón vypnutý a v taške; žiak ho môže použiť iba v odôvodnených prípadoch so súhlasom vyučujúceho, triedneho učiteľa alebo riaditeľa školy; žiak prináša do školy mobilný telefón na vlastnú zodpovednosť, resp. na zodpovednosť zákonného zástupcu a škola v takomto prípade nenesie zodpovednosť za jeho odcudzenie alebo poškodenie; v nevyhnutných prípadoch je pre žiakov k dispozícii služobný mobilný telefón, ktorý sa nachádza v kancelárii RŠ; ak žiak poruší zákaz používania mobilného telefónu počas vyučovania bude žiakovi (podľa závažnosti priestupku, resp. jeho opakovania) uložené výchovné opatrenie alebo znížená známka zo správania,

          8. manipulovať s vecami zabezpečujúcimi ochranu budovy a majetok školy (napr. hasiace prístroje, manipulovať so žalúziami na oknách)

          9. vyhotovovať zvukové alebo obrazové záznamy v priestoroch školy bez súhlasu a prítomnosti učiteľa,

          10. šíriť nevhodné alebo nepravdivé informácie o škole a spolužiakoch na internete,

          11. akékoľvek slovné zastrašovanie, vysmievanie, urážanie, prejavy nadradenosti a podceňovania, šikanovania, psychické a fyzické násilie a jeho propagácia,

          12. prejavovať alebo propagovať rasovú, náboženskú či inú intoleranciu,

          13. konzumovať jedlo počas vyučovacej hodiny, v odôvodnených prípadoch konzumáciu povolí vyučujúci,

          14. nosiť do školy predmety, ktoré žiak v škole nepotrebuje, napr. mp3 prehrávač; slúchadlá a iné zariadenia, ktoré narušujú pozornosť žiaka na vyučovaní; drahé a cenné veci a neprimerané množstvo peňazí; v prípade straty či odcudzenia ide o osobnú zodpovednosť žiaka; ak žiak zistí stratu svojej veci, oznámi to triednemu učiteľovi, ktorý urobí ďalšie opatrenia;

          15. opustiť školskú budovu pred skončením vyučovania bez súhlasu triedneho učiteľa, resp. vyučujúceho,

          16. počas vyučovania prijímať návštevy,

          18. vstupovať do priestorov zborovne, kancelárií školy , bez dovolenia a prítomnosti učiteľov,

          19. zdržiavať sa v školských priestoroch v čase mimo vyučovania; môže tak urobiť iba za podmienok určených školským poriadkom,

          20. manipulovať s okennými žalúziami, školským nábytkom, učebnými pomôckami a akýmkoľvek zariadením bez súhlasu a pokynu učiteľa; škodu spôsobenú neoprávneným a neodôvodneným používaním hradí vinník. Neprítomnosť žiaka na prvej inštruktážnej triednickej hodine nie je dôvodom na nedodržiavanie, resp. porušovanie školského poriadku. Tento žiak bude so školským poriadkom oboznámený triednym učiteľom v náhradnom termíne.





          2.2 Práva a povinnosti rodiča, zákonného zástupcu žiaka


          Rodič, zákonný zástupca žiaka má právo:

          1. v súlade s možnosťami výchovno-vzdelávacej sústavy vybrať pre svoje dieťa školu, ktorá poskytuje výchovu a vzdelávanie zodpovedajúce schopnostiam, zdravotnému stavu, záujmom a záľubám dieťaťa, jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnosti a etnickej príslušnosti,

          2. žiadať, aby sa v rámci výchovy a vzdelávania v škole poskytovali deťom a žiakom informácie a vedomosti vecne a mnohostranne v súlade so súčasným poznaním sveta a v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania podľa školského zákona (zákon č. 245/2008),

          3. prostredníctvom informovaného súhlasu byť informovaný o školských akciách, na ktorých sa jeho dieťa zúčastňuje,

          4. oboznámiť sa so školským vzdelávacím programom školy, výchovným programom ŠKD a školským poriadkom,

          5. byť informovaný o výchovno-vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa a jeho správaní prostredníctvom žiackej knižky alebo elektronickej žiackej knižky,

          6. na poskytnutie poradenských služieb vo výchove a vzdelávaní svojho dieťaťa,

          7. zvoliť si spôsob náhrady škody buď uvedením do pôvodného stavu na vlastné náklady, náhradou za totožný kus poškodeného majetku alebo finančným vyrovnaním

          8. zúčastňovať sa výchovy a vzdelávania po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy,

          9. vyjadrovať sa k výchovno-vzdelávaciemu programu školy a poznať zameranie školy prostredníctvom orgánov školskej samosprávy (rada rodičov),

          10. byť prítomný na komisionálnom preskúšaní alebo opravnej skúške svojho dieťaťa po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy,

          11. zúčastňovať sa na činnosti školy,

          12. požiadať učiteľa o konzultácie,

          13. požiadať o odbornú radu vo výchove a vzdelávaní,

          14. podávať návrhy na zlepšenie práce školy,

          15. požiadať o uvoľnenie svojho dieťaťa z vyučovania,

          16. spolupracovať s radou rodičov a radou školy,

          17. nahliadnuť do ohodnotenej previerky, písomnej práce a inej písomnej formy skúšania svojho dieťaťa v rámci konzultačných hodín vyučujúcich alebo triednych aktívov bez možnosti akéhokoľvek rozmnožovania danej písomnej formy,

          18. voliť a byť volený do rady školy a rady rodičov,

          19. požiadať o komisionálne preskúšanie v súlade s Metodickým pokynom č. 22/2011 na hodnotenie žiakov základnej školy a MP 19/2015 na hodnotenia a klasifikáciu prospechu a správania žiakov s mentálnym postihnutím – primárne vzdelávanie.

          20. na ochranu osobných údajov dieťaťa a informácií, ktoré sa týkajú osobného alebo rodinného života v zmysle zákona č.18/2018 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov.


          Rodičovi, zákonnému zástupcovi žiaka sa odporúča:

          1. informovať triedneho učiteľa o závažných zdravotných a iných problémoch dieťaťa, ktoré by triedny učiteľ mal poznať,

          2. pravidelne kontrolovať žiacku knižku, elektronickú žiacku knižku alebo zápisníček svojho dieťaťa a domáce úlohy,

          3. nerušiť vyučovací proces,

          4. nevstupovať do priestorov školskej jedálne a šatní,

          5. každú neprítomnosť svojho dieťaťa bezodkladne oznámiť triednemu učiteľovi,

          6. neúčasť dieťaťa na vyučovaní ihneď písomne ospravedlniť,

          7. nepovoliť svojmu dieťaťu prinášať veci, ktoré nesúvisia s vyučovacím alebo výchovným procesom v škole,

          8. nepovoliť svojmu dieťaťu nosiť veci, ktoré by ohrozovali zdravie a bezpečnosť žiakov školy,

          9. v zmysle § 2 písm. y) zákona NR SR č. 245/2008 Z. z. v znení neskorších predpisov a v zmysle zákona č. 18/2018 Z. z. o ochrane osobných údajov v znení neskorších predpisov svojím podpisom vyjadriť súhlas na používanie fotografií svojich detí na internetovej stránke školy, spracovanie videozáznamov na prezentáciu školy v médiách a pre dokumentačnú archiváciu,

          10. vyjadriť súhlas so spracovaním osobných údajov žiaka a zákonného zástupcu.


          Rodič, zákonný zástupca žiaka je povinný:


          1. vytvárať nevyhnutné materiálne, sociálne a psychohygienické podmienky pre úspešnú školskú prípravu, najmä pre dieťa zabezpečovať a) vhodné bývanie a vybavenie bytu, aby dieťa malo svoje miesto na prípravu a na spanie, b) biologické potreby, starať sa o stravovací režim svojho dieťaťa, c) potrebné hygienické prostredie a osobnú hygienu tak, aby dieťa prichádzalo do školy vyspané, umyté, čisté a riadne upravené, d) starostlivosť o zdravotný stav dieťaťa, najmä vo vzťahu k detským ochoreniam šíriacim sa v žiackych kolektívoch, ako sú bežné detské respiračné ochorenia a infekčné ochorenia, žltačka, pedikulóza, svrab; rodič je povinný dieťa pod dohľadom lekára liečiť a dodržiavať jeho pokyny, e) pre dieťa potrebné školské potreby, prezuvky a pomôcky, ktoré je dieťa povinné nosiť do školy,

          2. pomáhať svojmu dieťaťu v každodennej príprave do školy a najmä

          a) dbať na to, aby dieťa dochádzalo do školy pravidelne a včas,

          b) podnecovať u svojho dieťaťa adekvátny záujem o školské vzdelávanie, pravidelne prejavovať záujem o to, ako prebieha edukačný proces dieťaťa, aké má problémy a v čom spočívajú príčiny jeho ťažkostí,

          c) komunikovať, spolupracovať s vyučujúcimi a tak zjednocovať svoje výchovné pôsobenie, čo sa v konečnom dôsledku odrazí v skvalitňovaní školských výsledkov dieťaťa,

          d) v domácej príprave kontrolovať a viesť svoje dieťa k pravidelnej práci a taktiež k zodpovednému a kvalitnému plneniu úloh,

          e) nezabúdať pochváliť svoje dieťa za veľmi dobrý výkon v škole, aby pochvalou pozitívne posmeľoval a motivoval svoje dieťa,

          f) viesť svoje dieťa k požadovaným školským výsledkom, ale aj k prekonávaniu ťažkostí vo zvládaní náročných úloh,

          g) osobitnú pozornosť venovať rozvíjaniu a upevňovaniu jazykových zručností a schopností; učiť svoje dieťa komunikovať, myslieť a poznávať vo vyučovacom jazyku, čo môže podstatným spôsobom ovplyvniť jeho výchovno-vzdelávacie výsledky,

          3. odprevádzať dieťa len ku priestorom šatne , rodičia sa nezdržiavajú v ostatných priestoroch školy – v školskej jedálni, telocvični, školskom klube detí, triede,

          4. dodržiavať podmienky výchovno-vzdelávacieho procesu svojho dieťaťa určené školským poriadkom,

          5. dbať na sociálne a kultúrne zázemie dieťaťa a rešpektovať jeho špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby,

          6. zúčastňovať sa triednych aktívov a dostaviť sa do školy na predvolanie triedneho učiteľa alebo vedenia školy,

          7. informovať školu o zmene zdravotnej spôsobilosti jeho dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach (zmena bydliska, kontaktu na rodičov, priezviska a pod.), ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania,

          8. nahradiť škodu, ktorú žiak úmyselne zavinil,

          9. nahradiť škole stratu učebníc, pracovných zošitov a učebných pomôcok, ktoré boli žiakovi dané do bezplatného užívania na jeden školský rok, nahradiť ich zničenie alebo poškodenie,

          10. prihlásiť dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky a dbať o to, aby dieťa dochádzalo do školy pravidelne a včas, ak mu nezabezpečí inú formu vzdelávania podľa zákona č. 245/2008,

          11. písomne ospravedlniť neprítomnosť svojho dieťaťa nepresahujúcu tri po sebe nasledujúce vyučovacie dni; vo výnimočných a osobitne odôvodnených prípadoch škola môže vyžadovať lekárske potvrdenie o chorobe žiaka alebo iný doklad potvrdzujúci odôvodnenosť jeho neprítomnosti; ak neprítomnosť žiaka z dôvodu ochorenia trvá dlhšie ako tri po sebe nasledujúce vyučovacie dni, predloží žiak alebo jeho zákonný zástupca potvrdenie od lekára,

          12. kedykoľvek v priebehu domáceho liečenia svojho dieťaťa predložiť potvrdenie o domácom liečení pedagogickému zamestnancovi školy, sociálnemu pracovníkovi alebo príslušníkom polície,

          13. bezodkladne informovať školu o prestupe svojho dieťaťa na inú školu,

          14. zaujímať sa o výchovno-vzdelávacie výsledky dieťaťa a aktívne spolupracovať so školou a školskými zariadeniami,

          15. rešpektovať podaný podnet školy na diagnostiku, resp. rediagnostiku žiaka; nerešpektovanie podnetu školy sa považuje za porušenie práva žiaka zo strany zákonného zástupcu ako aj znenia školského zákona v §144, ods. 7, pís. c), nakoľko zákonný zástupca je povinný rešpektovať jeho špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby,

          16. venovať zvýšenú každodennú starostlivosť svojmu dieťaťu so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami,

          17. v prípade výskytu prenosných ochorení (pedikulóza, svrab,...) zabezpečiť okamžitú izoláciu svojho dieťaťa a ďalšie opatrenia na odstránenie vzniknutého stavu; v prípade nedostatočných opatrení bude táto skutočnosť oznámená RÚVZ,

          18. včas uhrádzať poplatky za ŠKD a stravu,

          19. spolupracovať so školou pri riešení sociálno-patologických javov, prejavov diskriminácie, agresivity, šikanovania a na výzvu školy sa dostaviť na stretnutie s triednym učiteľom, resp. s pedagogickými pracovníkmi alebo vedením školy prostredníctvom triedneho učiteľa.


          2.3 Dištančné vzdelávanie


          2.3.1 Povinnosti a správanie sa žiakov počas dištančného vzdelávania


          1. Žiaci sú povinní zúčastniť sa na dištančnom vzdelávaní, sú povinní komunikovať s učiteľmi a rešpektovať ich pokyny. Sú povinní aktívne pracovať, študovať zaslané materiály, vypracovať zadania, posielať učiteľom výsledky riešení a podobne. Neúčasť na online vyučovaní musí zákonný zástupca ospravedlniť vyučujúcemu. Neprítomnosť žiaka na online vyučovaní sa zapíše ako poznámka do elektronickej triednej knihy.

          2. Musia sa správať slušne a v súlade so školským poriadkom.

          3. Žiaci nesmú vyrušovať, vybavovať si osobné záležitosti so spolužiakmi.

          4. Na hodinu musia byť vopred pripravení (pomôcky a učebné materiály), osvojené preberané učivo, resp. otázky k nejasnostiam súvisiace s učivom).

          5. Funkčnosť PC techniky si žiak vyskúša ráno, pred vyučovaním. Priebeh výučby nenarúša skúšaním techniky počas vyučovania. Má zapnutú kameru a funkčný mikrofón.

          6. Za nevhodné správanie alebo vyrušovanie môže učiteľ takéhoto žiaka z vyučovania „odpojiť“. Takéto správanie vyučujúci zaznačí ako poznámku do elektronickej triednej knihy a bude prerokované v pedagogickej rade.


          2.3.2 Odporúčania pre zákonných zástupcov počas dištančného vzdelávania



          1. Zákonný zástupca žiaka sleduje a dodržiava usmernenia riaditeľa školy na webovej stránke školy.

          2. Komunikuje s triednym učiteľom, príslušným vyučujúcim a to elektronickým spôsobom. 3. V prípade neúčasti žiaka na online vyučovaní ospravedlňuje jeho absenciu, ktorú musí zdôvodniť. Tak isto informuje príslušného vyučujúceho a triedneho učiteľa, ak má žiak technické problémy s pripojením na internet alebo s PC.

          4. Zabezpečí svojmu dieťaťu podmienky pre dištančné vzdelávanie.

          5. Nastaví dieťaťu denný režim a kontroluje jeho dodržiavanie.

          6. Zabezpečí dohľad nad vzdelávaním dieťaťa, nad prácou s domácimi úlohami a samoštúdiom, zabezpečí dohľad nad odovzdávaním domácich úloh a nad účasťou dieťaťa na online hodinách.








          2.4 Práva a povinnosti orgánov žiackej samosprávy

          2.4.1 Triedna samospráva, týždenníci

          1. Triedna samospráva je pomocný orgán triedneho učiteľa v ŠT 2.stupeň .

          2. Žiacky kolektív triedy volí so súhlasom triedneho učiteľa triednu samosprávu v tomto zložení:

           predseda – zastupuje triedu, zodpovedá za poriadok a správanie spolužiakov, predkladá požiadavky triedy triednemu učiteľovi a ostatným vyučujúcim,

           nástenkár – koordinuje prácu celej triedy pri estetizácii triedy.

          3. Týždenníci sú triedni funkcionári, ktorých menuje triedny učiteľ; sú dvaja a ich mená zapíše triedny učiteľ do triednej knihy na začiatku týždňa; ich povinnosti sú:

           na začiatku každej vyučovacej hodiny hlásiť neprítomných žiakov,

           oznámiť vedeniu školy, ak sa vyučujúci nedostaví do triedy na vyučovanie do 5 minút po zazvonení,

           cez prestávku po každej vyučovacej hodine zotrieť tabuľu, pripraviť kriedy, píšuce fixky na bielu tabuľu a ďalšie vyučovacie pomôcky (mapy, atlasy...),

           v priebehu vyučovacej hodiny udržiavať čistotu tabule podľa pokynov vyučujúceho,  pravidelne vetrať počas vyučovacích hodín; o otvorenie okna požiadať učiteľa,

           zodpovedať za udržiavanie poriadku v triede po celý deň,

           polievať kvety,

           dohliadnuť, aby učebňa, v ktorej majú poslednú vyučovaciu hodinu (aj v inej ako je ich kmeňová trieda) ostala v poriadku, bola uprataná a boli zdvihnuté stoličky,

           dozerať na čistotu v triede; v prípade kdekoľvek nalepených žuvačiek, čiernych šmúh na dlážke, znečistenia stien sú povinní o tom informovať triedneho učiteľa, aby došlo k odstráneniu týchto a podobných nedostatkov žiakmi triedy,

           hlásiť triednemu učiteľovi poškodenie inventáru v triede,

           po skončení vyučovania (v čase prípravy žiakov na opustenie triedy) zotrieť tabuľu; kriedu, špongiu a ostatné pomôcky uložiť; zavrieť okná a prekontrolovať uzávery vody; skontrolovať vyloženie stoličiek,

           po poslednej vyučovacej hodine odchádzať z triedy spolu s ostatnými žiakmi a vyučujúcim; zdržiavať sa v triede sa týždenníci môžu iba so súhlasom triedneho učiteľa.


          3 PREVÁDZKA A VNÚTORNÝ REŽIM ŠKOLY

          3.1 Organizácia vyučovania

          1. Vyučovací proces je organizovaný v triedach, telocvični a v areáli školy.

          2. Vyučovací proces sa riadi platným rozvrhom hodín, ktorý schválil riaditeľ školy po prerokovaní v pedagogickej rade a je umiestnený v každej triede.

          3. Rozvrh hodín je povinný rešpektovať každý žiak, pedagogický zamestnanec a ostatní zamestnanci.

          4. Vyučovacia hodina trvá 45 minút, začína a končí zvonením. V popoludňajšej zmene je 40 minút. Vyučuje sa aj blokovým vyučovaním v trvaní 90 minút alebo 80 minút. Trvanie vyučovacej hodiny sa uvádza v školskom vzdelávacom programe. Výchovno-vzdelávaciu činnosť možno organizovať aj formou výletov, exkurzií, projektov, seminárov, vyučovacích blokov a kurzov.

          5. Vyučovací proces je organizovaný v učebniach, a telocvični a odbornej učebni na pracovné vyučovanie podľa rozpisu, schváleného vedením školy a zverejnenom na centrálnej nástenke v zborovni školy

          6. Žiaci si odkladajú svoje vrchné oblečenie a obuv do šatňových skriniek podľa určenia.

          7. Pred začiatkom vyučovania a počas prestávok vykonávajú dozor pri šatni a na chodbách učitelia a zamestnanci školy podľa schváleného harmonogramu.

          8. Vyrušovať žiakov a pedagógov počas vyučovania nie je dovolené.

          9. Budova školy je otvorená v pracovných dňoch od 7. 00 hod. do 16.00 hod. Vstup do budovy školy iným osobám (ako zamestnancom školy) je možný po prihlásení sa vo vestibule školy.


          A/Časový harmonogram dňa:

          do 7.30 hod. – príchod žiakov do školy, 7.30 – 7.40hod. – príprava žiakov na vyučovanie, 7.40– 17.00 hod. – vyučovanie podľa určeného rozvrhu, 11.15 – 16,30 hod. – výchovno-vzdelávacia činnosť v ŠKD pre prihlásených žiakov,

          12.15– 17.00 hod. – záujmová činnosť pre prihlásených žiakov, obed v školskej jedálni pre prihlásených žiakov po skončení vyučovania, najneskôr po 6. vyučovacej hodine.




          B/ Harmonogram vyučovania a prestávok :

          7,00 - 7,30 príchod do školy

          7,30 prvé zvonenie

          7,40 - 8,25 1. hodina

          5 min. prestávka

          8,30 - 9,15 2. hodina

          15 min. prestávka - desiata

          9,30 - 10, 15 3. hodina

          10 min prestávka

          10,25 - 11,10 4. hodina

          30 min. prestávka

          11,40 - 12,25 5. hodina

          10 min. prestávka

          12,35 - 13,15 6. hodina

          30 min. prestávka –


          Po nej nasleduje záujmová činnosť detí


          Odpoludňajšie vyučovanie:

          12,35- 13,15 1.hodina

          15 minútová prestávka

          13,30 – 14,10 2. hodina

          5 min. prestávka

          14,15 – 14,55 3. hodina

          10 minútová prestávka

          15,05- 15, 45 4.hodina

          5 minútová prestávka

          15,50- 16,30 5. hodina

          5 minútová prestávka

          16,35-17,15 6.hodina


          Cvičenia na ochranu človeka a prírody (účelové cvičenia, didaktické hry), plavecký výcvik, lyžiarsky výcvik, škola v prírode a pod. škola zabezpečuje podľa samostatných plánov.

          Organizácia školských prázdnin je uvedená v Prílohe č. 1 školského poriadku.

          Ostatná organizácia školského roka je zabezpečovaná podľa Pedagogicko-organizačných pokynov MŠVVaŠ SR.


          3.2 Zásady správania sa žiakov

          V škole i na verejnosti sa správaj tak, aby si svojím konaním nepoškodzoval meno svojich rodičov ani meno školy.

          Pravidlá slušného správania dodržuj svojím vystupovaním, zovňajškom a vzťahom k opačnému pohlaviu.

          Dodržiavaj nasledujúce základné spoločenské pravidlá:

            1. Vstúpil/a si – pozdrav.

            2. Odchádzaš – rozlúč sa.

            3. Chceš – povedz „Prosím“.

            4. Dostaneš – povedz „Ďakujem“.

            5. Používaj i ostatné čarovné slová, ktoré ľudí zbližujú.

            6. Neskáč nikomu do reči, každý má právo vyjadriť svoj názor.

            7. Nikomu neubližuj, len slabosi a zbabelci si musia dokazovať svoju silu.

            8. Nenič, každá vec, ktorá ti poslúžila, poslúži i druhým.

            9. Hovor pravdu, klamstvo medzi slušných ľudí nepatrí.

            10. Chráň všetky hodnoty, ktoré chceš, aby iní rešpektovali.

            11. Neboj sa prekonávať prekážky, neboj sa neúspechu.

          Váž si seba i druhých.


          3.2.1 Oslovenia a pozdravy

          1. Žiak zdraví všetkých zamestnancov školy a oslovuje ich slovami pán – pani; pri prvom stretnutí počas dňa pozdraví každého zamestnanca.

          2. Členov vedenia školy oslovuje žiak slovami pán riaditeľ, pani zástupkyňa.

          3. Žiak zdraví na začiatku vyučovacej hodiny a ak príde do triedy počas vyučovania iný učiteľ alebo dospelá osoba tak, že vstane; pri odchode dospelej osoby tiež vstane a sadne si na pokyn učiteľa.

          4. Na hodinách techniky, telesnej a športovej výchovy, výtvarnej výchovy, informatiky žiak nevstáva.

          5. Žiak zdraví zamestnancov školy aj mimo školy.




          V triede, odbornej učebni

          • Po zvonení buď v triede na svojom mieste. Maj pripravené potrebné veci na vyučovanie.

          • Neskorý príchod na vyučovanie sa eviduje v triednej knihe.

          • Riaď sa poriadkom učební a poučeniami o bezpečnosti práce.

          • Pri odbornej výučbe dodržuj vždy príslušné bezpečnostné predpisy.

          • Ak si sa nemohol-a z vážnych dôvodov pripraviť na vyučovanie, alebo si nebol/a prítomný-á na minulej vyučovacej hodine, nemáš domácu úlohu alebo si zabudol/a pomôcky, ospravedlň sa na začiatku vyučovacej hodiny.

          • Pri vyučovaní dodržuj pravidlá, ktoré ste si s vyučujúcim dohodli na začiatku školského roku alebo hodiny.

          • Vzdelanie na našej škole dosiahneš aktívnym zapojením sa do výučby, samostatným premýšľaním a vlastnou snahou. Svedomite sa pripravuj na vyučovanie a snaž sa úspešne pracovať. Nenarušuj priebeh vyučovacej hodiny!

          • Udržuj svoje pracovné miesto v poriadku a čistote počas vyučovania.

          • Vstupovať do telocvične, odborných učební smieš len s pedagogickým zamestnancom.

          V prípade záujmovej činnosti so svojím vedúcim.

          • Na vyučovaní seď slušne, pozorne sleduj učiteľov výklad a odpovede žiakov.

          • Nenašepkávaj, neodpisuj! Zadané domáce úlohy nepíš v škole!

          • Manipulovať so závesmi, roletami, svetlami, vypínačmi ako i iným zariadením žiak môže iba na pokyn učiteľa.

          • Keď vstúpi do triedy dospelá osoba, žiaci vstanú. Sadnú si na pokyn učiteľa. Žiaci nevstávajú na hodinách VYV, THD, SEE, TSV a pri písaní písomných prác.


          Cez prestávku

          • Prestávky využívaj na odpočinok.

          • Dvere na chodbu zostávajú vždy otvorené.

          • Počas malých prestávok zostávaj v triede. Počas veľkej prestávky sa môžeš zdržiavať na chodbách. Papiere a rôzne odpadky hádž do košov.

          • Počas prestávky sa riaď pokynmi dozor konajúceho učiteľa.

          • Do riaditeľne, kancelárií a zborovne môžeš chodiť pred vyučovaním, počas veľkej prestávky alebo po skončení vyučovania.

          • Všetky písomnosti si vybavuj prostredníctvom svojho triedneho učiteľa.


          V školskej jedálni

          • Žiaci do školskej jedálne prichádzajú spoločne so žiakmi triedy v sprievode vyučujúceho, s ktorým mali poslednú vyučovaciu hodinu.

          • V rade sa čaká disciplinovane, nepredbieha sa a dodržiavajú sa pokyny dozor konajúcich učiteľov, ako aj iných učiteľov.

          • Žiak sa pri stole správa slušne, nevykrikuje, nerozpráva nahlas, neničí príbory a obrusy, nepridáva stoličky k stolu.

          • Žiak odnáša zo stola k okienku všetky súčasti stolového náčinia, ktoré prevzal pri výdaji stravy. Nechá po sebe čisté miesto. V prípade znečistenia utrie stôl vypýtaním si handry pri okienku, alebo to oznámi vyučujúcemu alebo vychovávateľke ŠKD. Pri odchode od stola zasunie stoličku.

          • Ovocie vynesené z jedálne žiak nerozhadzuje a nenecháva v priestoroch školy. Zvyšky ovocia a ostatné odpadky odhadzuje do smetného koša.

          • V prípade, že sa žiak chce z obeda odhlásiť, urobí tak najneskôr do 7:45 hod. dňa, v ktorom sa odhlasuje.



          Náplň práce týždenníkov

          • Pred vyučovaním zabezpečia kriedu a potrebné učebné pomôcky.

          • Počas veľkej prestávky vyvetrajú triedu a pred každou hodinou zotrú namokro tabuľu.

          • Hlásia na začiatku každej hodiny neprítomných žiakov.

          • Dbajú na poriadok a čistotu v triede počas a po skončení vyučovania.

          • Po uplynutí 10 minút od zvonenia na hodinu hlásia neprítomnosť vyučujúceho na hodine zástupkyni riaditeľky, prípadne riaditeľke školy.

          • Po poslednej vyučovacej hodine spolu s vyučujúcim dohliadajú na poriadok v triede, pozatvárané okná a vodovodné kohútiky, zhasnuté svetlá, umyjú tabuľu a zamknú triedu. Kľúč zavesia na miesto na to určené.





          3.2.2 Príchod žiaka do školy

          1. Žiak prichádza ráno na vyučovanie najneskôr 15 minút pred začiatkom vyučovania.

          2. Na popoludňajšie vyučovanie a záujmovú činnosť prichádzajú žiaci 5 minút pred začiatkom tohto vyučovania.

          3. Do školskej budovy žiak vchádza výlučne hlavným vchodom.

          4. Žiak, ktorý príde skôr, ako je stanovená doba, sa nesmie zdržiavať v budove školy, ale pred budovou školy.

          5. V zmysle podpory žiakov v aktívnom transporte do a zo školy, môže si žiak vo vymedzenom priestore pred budovou školy odložiť bicykel, kolobežku alebo skateboard. Za bezpečnosť žiaka pri takejto forme cestovania do a zo školy nesie zodpovednosť zákonný zástupca. Odložené veci musia byť zaistené voči krádeži. Za ich stratu nenesie škola zodpovednosť.

          6. Žiak si pred vchodom do budovy dôkladne očistí obuv, prezuje sa do zdravotne neškodlivých prezuviek, ktoré si spolu s kabátmi a inými zvrškami odevov uloží v šatňovej skrinke pridelenej jeho triede. Šatňa neslúži na odkladanie učebníc, zošitov a iných školských pomôcok.

          7. Vyučovanie začína o 7,40 hod., čas od príchodu do školy po začiatok vyučovania žiak využíva na prípravu na vyučovací deň.

          8. Počas vyučovania a cez prestávky nesmie žiak bez dovolenia učiteľa odísť z budovy alebo areálu školy.


          3.2.3 Správanie sa žiaka na vyučovaní

          1. Žiak je povinný správať sa v škole slušne, dbať na pokyny pedagogických zamestnancov a ostatných zamestnancov školy a podľa svojich schopností sa svedomite pripravovať na vyučovanie a dodržiavať školský poriadok.

          2. Žiak prichádza na vyučovanie a všetky školské podujatia včas, riadne pripravený, so všetkými učebnými pomôckami, ktoré podľa rozvrhu potrebuje na vyučovanie.

          3. Po zvonení je žiak na svojom mieste. Veci, potrebné na hodinu, si žiak pripraví na školskú lavicu cez prestávku pred danou vyučovacou hodinou.

          4. Žiak má triednym učiteľom presne určené miesto v zasadacom poriadku, nesmie ho svojvoľne meniť. V odbornej učebni, dielni určuje žiakovi miesto príslušný vyučujúci.

          5. Po zazvonení žiak sedí na svojom mieste a v tichosti očakáva učiteľa.

          6. Žiak na vyučovaní sedí slušne, pozorne sleduje učiteľov výklad i odpovede žiakov, svedomite aktívne pracuje, nenašepkáva, neodpisuje a nevyrušuje, neruší svojim správaním priebeh vyučovacieho procesu.

          7. Počas vyučovania je žiak povinný používať predpísané pomôcky, podľa pokynov učiteľov robiť príslušné poznámky a dbať na úpravu zošitov.

          8. Ak chce žiak odpovedať alebo sa vyučujúceho niečo opýtať, hlási sa zdvihnutím ruky.

          9. Arogantné správanie a odmietnutie splniť pokyny učiteľa (písanie poznámok, cvičiť, kresliť a pod.) sa považuje za porušenie školského poriadku.

          10. Ak sa žiak na vyučovanie nepripravil alebo nemá domácu úlohu, ospravedlní sa vyučujúcemu pred začiatkom hodiny a uvedie dôvod.

          11. Žiak ihneď oznámi príslušnému vyučujúcemu každý aj drobný úraz alebo zdravotný problém.

          12. Žiak môže opustiť triedu, školu, ihrisko alebo pracovné miesto len so súhlasom vyučujúceho alebo triedneho učiteľa. Pred odchodom si vo svojom okolí urobí poriadok.

          13. Žiak udržiava svoje miesto v čistote a poriadku.

          14. Manipulovať s oknami, žalúziami, svetelnými vypínačmi a didaktickou technikou umiestnenou v učebniach môžu žiaci len so súhlasom učiteľa.

          15. V čase vyučovania v odbornej učebni ,telocvični ,v dielni je žiak povinný dodržiavať organizačný poriadok platný pre danú učebňu.


          3.2.4 Správanie sa žiaka počas prestávok, pri prechode z učebne do učebne školy

          1. Cez prestávku po 2. vyučovacej hodine žiak desiatuje v triede.

          2.Cez prestávku chodia určení žiaci po pomôcky.

          3. Počas prestávok sú dvere triedy dokorán otvorené, žiaci sa môžu zdržiavať v triede alebo na školskej chodbe svojej triedy, žiakom je dovolené prejsť k iným triedam .

          4. Žiak počas prestávok nesmie vykonávať činnosť, ktorá ohrozuje zdravie, bezpečnosť ostatných žiakov (naháňať sa, ohadzovať sa, vyvolávať bitky, vykláňať sa z okien a pod.).

          5. Papiere a rôzne odpadky sa odhadzujú do košov v triede alebo na chodbe školy. Odpadky nepatria na zem, na chodby, toalety, do záchodových mís, pisoárov ani do umývadiel. Odpadky sa prinášajú ku košom.

          6. Počas prestávok nesmie žiak bez dovolenia učiteľa odísť z budovy alebo areálu školy.

          7. Vstup do šatne je povolený vo výnimočných prípadoch (napr. odchod k lekárovi, na súťaž, uvoľnenie z vyučovania, obed a pod.) triednym učiteľom.

          8. Žiak sa nezdržiava zbytočne na toaletách, nesadá po parapetných doskách, radiátoroch, nekĺže sa po schodoch a po zábradlí.

          9.Žiak sa k spolužiakom správa priateľsky, vyjadruje sa slušne, bez vulgárnych vyjadrení a bitiek. Každá urážajúca komunikácia medzi spolužiakmi aj za neprítomnosti učiteľa sa považuje za porušenie školského poriadku.

          10. Žiaci sa presúvajú vždy v sprievode vyučujúceho.

          11 Pri prechode z jednej budovy a presunu na obed je žiak povinný sa preobuť.

          12. Žiaci 1. – 2 ročníka sa na hodiny telesnej a športovej výchovy prezliekajú vo svojich kmeňových triedach a do telocvične vstupujú výlučne s učiteľom. Z telocvične odchádzajú opäť pod vedením svojho učiteľa.

          13. Žiaci 3. – 9. ročníka odídu pred hodinou TSV do šatne, prezlečú sa a tam čakajú na vyučujúceho.

          14 V prípade, že žiak má 7. vyučovaciu hodinu alebo krúžok, obeduje po šiestej vyučovacej hodine. Po skončení stolovania žiak na vyučovanie alebo na krúžok počká vyučujúceho. Ak sa žiak nestravuje v ŠJ, musí na popoludňajšie vyučovanie tiež čakať v šatni. Na vyučovanie odchádza žiak zo šatne 5 minút pred jeho začiatkom.


          3.2.5 Odchod žiaka zo školy

          1. Po skončení poslednej vyučovacej hodiny každý žiak uloží svoje veci do aktovky, vyčistí svoje miesto a okolie od papierov a iných nečistôt a vyloží svoju stoličku na lavicu. Pod lavicou sa nenechávajú žiadne veci.

          2. Týždenníci zodpovedajú za poriadok v triede aj v šatni po odchode žiakov.

          3. Na pokyn učiteľa žiaci opustia triedu, na chodbe sa zoradia a pod vedením učiteľa odídu do šatne. V šatni sa žiaci preobujú a pod dozorom vyučujúceho opustia školskú šatňu. Celý odchod je disciplinovaný a usporiadaný. Žiakov, ktorí sa v škole stravujú, odprevadí vyučujúci do školskej jedálne.

          4. Prezuvky je žiak povinný vziať domov, resp. mať uložené v skrinke , nesmú byť pohádzané po šatni.

          5. Pred skončením vyučovania žiaci nesmú bez dovolenia učiteľa vychádzať z budovy školy.

          6. Po skončení vyučovania sú žiaci povinní opustiť školský areál, zdržiavať sa bez dozoru v budove školy nie je dovolené. Škola nenesie zodpovednosť za žiaka, ktorý porušil toto nariadenie.

          7. Zdržiavať sa v školských priestoroch v čase mimo vyučovania môžu len žiaci, ktorí majú popoludňajšiu krúžkovú činnosť alebo činnosť dohodnutú s učiteľom.

          8. Žiaci I. stupňa, ktorí sa stravujú v školskej jedálni a nemajú už popoludňajšie vyučovanie, krúžkovú činnosť ani nenavštevujú ŠKD, si uložia aktovku v šatni pri školskej jedálni. Po naobedovaní sa odchádzajú domov.


          3.2.6 Dochádzka žiaka do školy

          1. Žiak je povinný chodiť do školy pravidelne a včas podľa rozvrhu hodín a zúčastňovať sa činností, ktoré škola organizuje. Účasť na záujmovej činnosti a dochádzka do školského klubu detí je pre zaradených žiakov povinná.

          2. Ak sa žiak nemôže zúčastniť na výchove a vzdelávaní v škole, jeho zákonný zástupca je povinný oznámiť triednemu učiteľovi bez zbytočného odkladu (najneskôr do 48 hodín) príčinu jeho neprítomnosti.

          3. Za dôvod ospravedlniteľnej neprítomnosti žiaka sa uznáva najmä choroba, prípadne lekárom nariadený zákaz dochádzky do školy, mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky alebo náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov, mimoriadne udalosti v rodine alebo účasť žiaka na súťažiach. Zúčastňovať sa domácich či zahraničných dovoleniek mimo prázdnin môže žiak iba s predchádzajúcim súhlasom riaditeľa školy na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu.

          4. Rodič je povinný dbať o pravidelnú dochádzku žiaka do školy. Ak zákonný zástupca nedbá na plnenie povinnej školskej dochádzky svojho dieťaťa (ak bude mať dieťa v 1 mesiaci viac ako 15 hodín neospravedlnených), povinnosťou školy je takúto absenciu oznámiť ÚPSVaR najneskôr do 10 pracovných dní po skončení kalendárneho mesiaca. Oznámenie musí obsahovať príslušné náležitosti, ktoré škola podnikla voči žiakovi a jeho zákonnému zástupcovi vo veci neospravedlnenej neprítomnosti žiaka na vyučovaní.

          5. Žiak si nedbalo plní povinnú školskú dochádzku, ak: - má časté neodôvodnené neskoré príchody na vyučovanie, - bezdôvodne opustí školu pred časom ukončenia vyučovania, - nezúčastňuje sa niektorých vyučovacích hodín, - často vymeškáva vyučovanie krátkodobou neprítomnosťou bez ospravedlnenia,.

          6. Ak žiak mieni vymeškať vyučovanie pre vopred známu príčinu, vyžiada si dovolenie. Na vymeškanie jednej vyučovacej hodiny dáva súhlas príslušný vyučujúci, na viac hodín alebo 1 – 2 dni triedny učiteľ. Na tri a viac dní dáva súhlas riaditeľ školy na základe písomnej žiadosti rodičov.

          7. Neprítomnosť žiaka v škole ospravedlňuje jeho zákonný zástupca (najviac 3 alebo podľa pokynov v čase pandémie 5 za sebou nasledujúce vyučovacie dni). Ak neprítomnosť žiaka trvá viac ako 3 alebo 5 za sebou nasledujúce vyučovacie dni, vyžaduje sa vždy lekárske potvrdenie o chorobe žiaka alebo iný úradný doklad potvrdzujúci odôvodnenie žiakovej neprítomnosti.

          8. Rodič môže pre vopred známu príčinu ospravedlniť žiaka najviac na 5 vyučovacích dní. V takomto prípade písomne požiada o uvoľnenie žiaka z vyučovania pred začiatkom predpokladanej neprítomnosti prostredníctvom triedneho učiteľa. Po návrate do školy si žiak do 5 pracovných dní musí dopísať a odovzdať všetky potrebné zadania a doučiť sa učivo samoštúdiom.

          9. Ak žiak potrebuje opustiť budovu školy počas dňa, musí mať písomnú žiadosť rodiča alebo úradný doklad. Opustiť budovu školy smie iba v sprievode dospelej osoby.

          10. Každú neúčasť na vyučovaní je žiak povinný ospravedlniť predložením hodnoverného dokladu o neprítomnosti na vyučovaní triednemu učiteľovi do 3 pracovných dní po návrate na vyučovanie. Ak sa tak nestane, bude sa daná neprítomnosť považovať za neospravedlnenú.

          11. Ak má triedny učiteľ podozrenie na nedbalú dochádzku žiaka môže žiadať lekárske ospravedlnenie.

          12. Ak žiak vymešká vyučovanie z dôvodu návštevy lekára je povinný, ak mu to zdravotný stav dovolí, vrátiť sa na vyučovanie a mať od ošetrujúceho lekára potvrdenie

          13. Triedny učiteľ v prípade pochybností má právo zápisy v žiackej knižke súvisiace s ospravedlnením neprítomnosti na vyučovaní verifikovať.

          14. Tri oneskorené príchody na vyučovanie za polrok (ktoré nebudú vopred nahlásené alebo písomne ospravedlnené rodičom triednemu učiteľovi – napr. lekárske vyšetrenie a pod.) budú kvalifikované ako 1 neospravedlnená hodina na vyučovaní. Neskorý príchod zapíše triedny učiteľ do žiackej knižky.

          15. Ak bol žiak neospravedlnene neprítomný v škole 1 – 4 vyučovacie hodiny, oznámi túto skutočnosť triedny učiteľ preukázateľným spôsobom zákonnému zástupcovi žiaka a súčasne rodiča pozve na pohovor a vyhotoví zápisnicu.

          16. Ak ochorie žiak alebo niektorá z osôb, s ktorými žiak býva alebo je v trvalom styku na prenosnú chorobu, oznámi túto skutočnosť zákonný zástupca žiaka ihneď riaditeľovi školy. 17. Ak žiak reprezentuje školu v súťažiach, podujatiach organizovaných školou, jeho neprítomnosť sa ospravedlní a nepriráta sa k počtu vymeškaných hodín. Ak sa žiak zúčastní podujatí organizovaných inou organizáciou (ZUŠ, športové kluby a pod.), po predložení dokladu o jeho neprítomnosti triednemu učiteľovi sa jeho neprítomnosť ospravedlní a pripočíta sa k počtu vymeškaných hodín.

          18. Riaditeľ školy môže uvoľniť žiaka z vyučovania v predmete, ktorý si vyžaduje telesné úkony, len na základe vyjadrenia príslušného lekára. Vyjadrenie lekára predkladá zákonný zástupca riaditeľovi školy prostredníctvom triedneho učiteľa do 15. septembra. Návrh lekára na oslobodenie od telesnej výchovy, resp. zdravotnej telesnej výchovy predloží žiak triednemu učiteľovi.

          19. Žiak, ktorý je na základe rozhodnutia riaditeľa oslobodený od vyučovania niektorého predmetu, sa na písomnú žiadosť zákonného zástupcu nemusí zúčastňovať na vyučovaní daného predmetu, pokiaľ je v rozvrhu na prvej alebo poslednej vyučovacej hodine príslušného dňa. Ak je hodina daného predmetu inak časovo zaradená, žiak oslobodený od vyučovania musí byť prítomný na vyučovaní predmetu v predpísanom úbore a zamestnáva sa pomocnými úlohami na vyučovaní. Miesto zdržiavania počas tejto hodiny určí tomuto žiakovi vyučujúci.

          20. Za vymeškané neospravedlnené hodiny môže byť žiakovi navrhnuté výchovné opatrenie podľa kritérií uvedených v školskom poriadku.

          21. Ak žiak zámerne vymešká vyučovacie hodiny, vyučujúci rozhodne o ďalšom postupe v spolupráci s triednym učiteľom a zástupcom riaditeľa školy.

          22. Za žiaka preberajú po skončení vyučovania a školskej akcie zodpovednosť rodičia.



          3.2.7 Správanie sa žiakov na školských akciách

          1. Na školských výletoch, exkurziách, kurzoch, besedách a akciách organizovaných školou sa žiaci správajú v zmysle zásad školského poriadku.

          2. Všetky školské akcie sú organizované v zmysle platných právnych predpisov, pričom vedenie školy dohliada na ich dodržiavanie.

          3. Ak sa žiak nezúčastni školského podujatia organizovaného v rámci vyučovania a je prítomný v škole, triedny učiteľ alebo člen vedenia školy mu určí náhradný program.

          4. Všetci žiaci školy sú na školských akciách povinní rešpektovať dozor konajúcich učiteľov školy.

          5. O každej školskej akcii je zákonný zástupca žiaka včas písomne informovaný prostredníctvom informovaného súhlasu, kde sú uvedené všetky potrebné a dôležité informácie.


          3.2.8 Správanie sa žiaka mimo vyučovania

          1. Žiak dodržiava pravidlá správania aj mimo školy, je povinný správať sa slušne aj počas voľných dní a prázdnin a to tak, aby neporušoval zásady spolunažívania a spoločenské normy správania

          2. Za správanie žiakov mimo školy zodpovedá rodič, zákonný zástupca.

          3. Žiak je zdvorilý voči dospelým osobám, najmä chorým ľuďom a ženám.

          4. Chráni si svoje zdravie a zdravie svojich spolužiakov, dbá o bezpečnosť na ulici a dodržuje dopravné predpisy.

          5. Žiaci sa nesmú zdržiavať bez dozoru svojich zákonných zástupcov po 21.00 hod. na verejne prístupných miestach a v miestnostiach, kde sa podávajú alkoholické nápoje. Požívanie akýchkoľvek návykových látok, liehových nápojov je zakázané. Riaditeľ školy a vedúci pedagogickí zamestnanci sú povinní nahlásiť mestu požitie alkoholu alebo návykovej látky osobou mladšou ako 18 rokov. Maloletí do 15 rokov sú povinní podrobiť sa orientačnej dychovej skúške.


          3.2.9 Starostlivosť o zovňajšok a osobnú hygienu

          1. Žiak prichádza do školy a na všetky školské a mimoškolské podujatia vhodne, čisto, bez výstredností oblečený a upravený. Za výstrednosť sa považuje maľovanie, nápadné farbenie vlasov, nosenie účesov, piercingu, odevov s vulgárnou potlačou a symbolov, ktorými sa prihlasuje k niektorej extrémistickej skupine alebo sú v rozpore so zásadami tolerancie a humanizmu, nosenie veľmi krátkych sukní, krátkych pulóvrov, lakovanie nechtov, písanie po rukách a pod. Zakazuje sa počas vyučovania a prestávok mať na hlave kapucňu a nosiť čiapky akéhokoľvek druhu.

          2. Zo zdravotných a bezpečnostných dôvodov nie je povolené používať v škole ako prezuvky tenisky a trampky, ale papuče.

          3. Každý žiak je povinný mať v škole hygienické vrecúško s toaletnými potrebami.

          4. Na hodinách telesnej a športovej výchovy žiak používa cvičebný úbor (športový odev), nie je dovolené cvičiť v oblečení, ktoré mal počas vyučovania.


          3.2.10 Podmienky nakladania s majetkom školy

          1. Žiak je povinný šetriť budovu školy, všetko vnútorné a vonkajšie zariadenie, šetriť učebnice a školské potreby, udržiavať v poriadku a čistote svoje miesto, triedu a iné školské priestory, chrániť majetok školy pred akýmkoľvek poškodením (písanie na lavicu, stoličky, steny, školský nábytok, nástenky).

          2. Akékoľvek poškodenie zariadenia školy z nedbanlivosti alebo úmyselné poškodenie je povinný rodič žiaka v plnej miere uhradiť. Ak sa nezistí vinník, škodu uhradí kolektív triedy.

          3. Kolektívy tried sa starajú o estetickú úpravu učebne a sústavnú kontrolu žiackeho nábytku (školské lavice, stoličky) a ostatného inventáru triedy.

          4. Papiere a rôzne odpadky žiak vyhadzuje do košov. Nie je dovolené rozhadzovať odpadky po schodoch, toaletách, vhadzovať do záchodových mís, pisoárov a umývadiel, vyhadzovať z okien.

          5. Manipulovať s oblokmi, žalúziami, svetelnými vypínačmi, zvukovými modulátormi a audiovizuálnymi prístrojmi, učebnými pomôckami a akýmkoľvek zariadením môžu žiaci len so súhlasom učiteľa. Pri poškodení hradí škodu rodič, resp. zákonný zástupca žiaka.

          6. Poškodenie majetku v správe školy rieši triedny učiteľ s rodičom žiaka. Ak zákonný zástupca žiaka škodu nahradí, nie je dôvod udeľovať žiakovi výchovné opatrenie, okrem prípadov ohrozenia či poškodenia zdravia ďalším účastníkom výchovno-vzdelávacieho procesu.

          7. Škola poskytuje žiakom edukačné publikácie do bezplatného užívania na jeden školský rok, za ktoré zodpovedá zákonný zástupca neplnoletého žiaka. Žiak je povinný mať učebnice a zošity čitateľne podpísané a riadne obalené.

          8. Edukačné publikácie poskytnuté do bezplatného užívania vráti žiak škole do konca príslušného školského roka okrem tých, ktoré majú životnosť jeden rok alebo obsahujú učivo určené pre viac ročníkov. Ak žiak didaktický prostriedok nevráti, považuje sa za stratený.

          9. Ak žiak prestupuje v priebehu školského roka do inej školy, je povinný triednemu učiteľovi vrátiť edukačné publikácie poskytnuté do bezplatného užívania. Súčasne zabezpečí vyrovnanie všetkých podlžnosti voči škole.

          10. Zákonný zástupca žiaka uhradí  za stratu učebnice, jej zničenie a poškodenie edukačnej publikácie ,  ak ide o edukačnú publikáciu a pamäťové médium so životnosťou 5rokov: a) jej cenu v plnej výške v prvom roku používania, b) 75 % z ceny edukačnej publikácie v druhom roku používania, c) 50 % z ceny edukačnej publikácie v treťom roku používania, d) 25 % z ceny edukačnej publikácie vo štvrtom roku používania, e) 10% z ceny edukačnej publikácie v piatom roku používania,  ak ide o integrovaný pracovný zošit a pracovný zošit je jeho životnosť 1. rok, výška náhrady za jeho zničenie alebo poškodenie počas školského roka , pre ktoré edukačné publikácia nemôže slúžiť svojmu účelu je 100% jej obstarávacej ceny.

          11  za poškodenie edukačnej publikácie , ktorá sa používa dlhšie ako je jej životnosť sa za jej stratu alebo poškodenie náhrada neuhrádza.

           za stratu didaktického prostriedku so životnosťou jeden rok, jeho zničenie alebo poškodenie počas obdobia školského vyučovania, pre ktoré didaktický prostriedok nemôže slúžiť svojmu účelu,  jeho cenu v plnej výške alebo obstará totožný didaktický prostriedok,  takéto poškodenie môže nahradiť uvedením didaktického prostriedku do stavu vhodného pre ďalšie použitie vo výchovno-vzdelávacom procese,  za stratu žiackej knižky – obstará novú,  na základe predloženej faktúry o oprave  za poškodenie dverí – škodu v plnom rozsahu,  za poškodenie okna, rozbitie skla– škodu v plnom rozsahu,  za poškodenie vodoinštalačného materiálu – škodu v plnom rozsahu aj v prípade kedy je vec funkčná, avšak kvôli pokriveniu je neestetická,  za poškodenie lavice– škodu v plnom rozsahu,  za poškodenie stoličky– škodu v plnom rozsahu,  za znečistenie a poškodenie stien – opravu miesta tak, aby oprava bola na nerozoznanie od pôvodného podkladu; v opačnom prípade bude musieť uhradiť opravu celej steny,

           za poškodenie žalúzií – škodu v plnom rozsahu,  za poškodenie didaktickej techniky – škodu v plnom rozsahu. Pri určovaní výšky poplatku za škodu sa bude brať do úvahy amortizácia a iné objektívne okolnosti.


          3.3 Hodnotenie prospechu a správania žiaka

          3.3.1 Hodnotenie prospechu

          1. Hodnotenie a klasifikácia žiaka sa uskutočňuje ako priebežné hodnotenie (na vyučovacích hodinách z jednotlivých predmetov) a celkové hodnotenie (na konci prvého polroka a druhého polroka; vyjadruje výsledky klasifikácie a slovného hodnotenia v jednotlivých vyučovacích predmetoch; uvádza sa na vysvedčení).

          2. Hodnotenie žiaka sa vykonáva klasifikáciou, slovným hodnotením alebo kombináciou klasifikácie a slovného hodnotenia. O spôsobe hodnotenia jednotlivých vyučovacích predmetoch rozhoduje riaditeľ školy po prerokovaní v pedagogickej rade.

          3. Žiak so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami má právo byť hodnotený a klasifikovaný so zohľadnením jeho postihnutia. Týka sa to všetkých vyučovacích predmetov, v ktorých sa prejavuje postihnutie žiaka na základe odborného psychologického a špeciálno-pedagogického vyšetrenia.

          4. Celkové hodnotenie a klasifikácia žiaka sa prerokuje a odsúhlasí v pedagogickej rade školy.

          5. Prípady zaostávania prospechu žiakov a nedostatky v správaní prerokúva pedagogická rada v prvom polroku spravidla do 15. novembra a v druhom polroku do 15. apríla. O prípadnom mimoriadnom zhoršení prospechu alebo správania žiaka informuje zákonného zástupcu triedny učiteľ bezprostredne po pedagogickej rade preukázateľným spôsobom (oznámenie o prospechu žiaka, oznámenie o udelení výchovného opatrenia).

          6. Klasifikácia je jednou z foriem hodnotenia žiaka a prospech žiaka sa klasifikuje stupňami: 1 – výborný, 2 – chválitebný, 3 – dobrý, 4 – dostatočný, 5 – nedostatočný.

          7. Žiak má právo v súlade s metodickým pokynom č. 22/2011 na hodnotenie žiakov základnej školy a s kritériami schválenými poradnými orgánmi školy vykonať opravnú alebo komisionálnu skúšku.

          a v súlade s Metodickým pokyn č. 19/2015 na hodnotenia a klasifikáciu prospechu a správania žiakov s mentálnym postihnutím – primárne vzdelávanie.

          8. Žiak má právo (aj povinnosť) opakovať ročník v prípade, že na konci školského roka je klasifikovaný stupňom nedostatočný z troch a viac vyučovacích predmetov, na opravnej skúške z vyučovacieho predmetu neuspel.


          3.3.2 Hodnotenie správania

          1. Kritériom na hodnotenie správania je dodržiavanie pravidiel správania žiaka a školského poriadku počas hodnotiaceho obdobia.

          2. Hodnotenie správania žiaka navrhuje triedny učiteľ po prerokovaním s učiteľmi, ktorí v triede vyučujú a schvaľuje riaditeľ po prerokovaní v pedagogickej rade.

          3. Hodnotenie správania začleneného žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami (s poruchami pozornosti a s poruchami správania) sa posudzuje s prihliadnutím na jeho druh zdravotného znevýhodnenia v úzkej spolupráci so zariadením výchovného poradenstva a prevencie a zákonným zástupcom žiaka.

          4. Správanie žiaka sa klasifikuje týmito stupňami:

          1 – veľmi dobré (žiak dodržiava pravidlá správania a ustanovenia školského poriadku a len ojedinele sa dopúšťa menej závažných previnení)

          2 – uspokojivé (žiak porušuje jednotlivé pravidlá školského poriadku, je prístupný výchovnému pôsobeniu a usiluje sa svoje chyby napraviť),

          3 – menej uspokojivé (žiak závažne porušuje pravidlá správania a školský poriadok alebo sa dopúšťa ďalších previnení),

          4 – neuspokojivé (žiak sústavne porušuje pravidlá správania a školský poriadok, zámerne narúša korektné vzťahy medzi spolužiakmi a závažnými previneniami ohrozuje ostatných žiakov a zamestnancov školy)


          3.3.2.1 Pochvaly a ocenenia

          1. Pochvaly a ocenenia sa udeľujú za mimoriadny prejav aktivity a iniciatívy, za záslužný alebo statočný čin podľa § 58 školského zákona.

          2. Návrh na udelenie pochvaly alebo iného ocenenia sa prerokuje v pedagogickej rade.

          3. Ústnu alebo písomnú pochvalu udeľuje žiakovi pred kolektívom triedy alebo školy triedny učiteľ, riaditeľ školy, môže aj zástupca zriaďovateľa školy alebo zástupca právnickej osoby. Pochvalu od triedneho učiteľa možno udeliť po prerokovaní s riaditeľom . Pochvalu od riaditeľa možno udeliť po prerokovaní s pedagogickou radou.

          4. V osobitne odôvodnených prípadoch, najmä statočný čin, ktorým bol zachránený ľudský život alebo majetok značnej materiálnej hodnoty môže udeliť žiakovi pochvalu alebo iné ocenenie aj orgán verejnej správy, minister školstva alebo prezident republiky.

          5. Pochvaly a iné ocenenia sa zaznamenávajú do triedneho výkazu alebo katalógového listu žiaka.

          6. Žiakovi môže byť na konci školského roka udelený pochvalný list (navrhuje ho triedny učiteľ alebo vyučujúci)

           od triedneho učiteľa za:  reprezentáciu triedy,  príkladné slušné správanie a utváranie dobrých vzťahov v triede,  aktivitu, kreativitu a dodržiavanie celoživotných pravidiel a zručností,  výborný prospech pre žiakov s priemerom 1,00,  7 a viac pochvál uvedených v klasifikačnom zázname,

           od riaditeľa školy za:  úspešnú reprezentáciu školy,  nezištnú pomoc, vysoko humánny prístup k ľuďom, príkladný čin, verejné uznanie inou osobou alebo inštitúciou,  vysokú angažovanosť v celoškolských projektoch,  za výborný prospech pre žiaka


          3.3.2.2 Opatrenia na posilnenie disciplíny

          1. Opatrenie na posilnenie disciplíny žiaka sa ukladá po objektívnom prešetrení za závažné alebo opakované previnenie proti školskému poriadku. Toto opatrenie spravidla predchádza zníženiu stupňa zo správania.

          2. Podľa závažnosti previnenia sa ukladá niektoré z opatrení: napomenutie od triedneho učiteľa, pokarhanie od triedneho učiteľa, pokarhanie od riaditeľa školy.

          3. Pokarhanie triednym učiteľom udeľuje triedny učiteľ so súhlasom riaditeľa po prerokovaní v pedagogickej rade. Riaditeľ školy udeľuje pokarhanie riaditeľom školy po prerokovaní v pedagogickej rade.

          4. O udelení výchovného opatrenia informuje riaditeľ školy preukázateľným spôsobom zákonného zástupcu žiaka, opatrenie sa zaznamenáva do triedneho výkazu alebo katalógového listu žiaka.

          5. Pred udelením opatrenia treba previnenie objektívne prešetriť. Pri posudzovaní previnenia sa podľa potreby na jeho prerokovanie prizve zákonný zástupca žiaka, prípadne i zástupca verejnosti.

          6. Za jedno previnenie sa udeľuje žiakovi len jedno opatrenie na posilnenie disciplíny.

          7. Návrh na zníženú známku zo správania prekonzultuje triedny učiteľ so zákonným zástupcom žiaka.

          8. Ochranné opatrenie: Ak žiak svojím správaním a agresivitou ohrozuje bezpečnosť a zdravie ostatných žiakov, ostatných účastníkov výchovy a vzdelávania alebo narúša výchovu a vzdelávanie do takej miery, že znemožňuje ostatným účastníkom výchovy a vzdelávania vzdelávanie, riaditeľ školy môže použiť ochranné opatrenie, ktorým je okamžité vylúčenie žiaka z výchovy a vzdelávania, umiestnením žiaka do samostatnej miestnosti za prítomnosti pedagogického zamestnanca. Riaditeľ školy bezodkladne privolá zákonného zástupcu, zdravotnú pomoc, policajný zbor. Ochranné opatrenie slúži na upokojenie žiaka.


          • Žiakovi sa môže navrhnúť: Napomenutie od triedneho učiteľa , pokarhanie od triedneho učiteľa -možno žiakovi uložiť po objektívnom prešetrení previnenia sa proti školskému poriadku s písomným odôvodnením.

          • Napomenutie od triedneho učiteľa a pokarhanie od triedneho učiteľa možno uložiť po prerokovaní s riaditeľom . Pokarhanie od riaditeľa možno uložiť po prerokovaní pedagogickou radou.

          • Ak ide o žiaka so ŠVVP , pri uložení výchovných opatrení sa zohľadňujú aj jeho špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby.

          • za vymeškané neospravedlnené hodiny

           napomenutie od triedneho učiteľa: za 4-9 neospravedlnených hodín ,

           pokarhanie od triedneho učiteľa: za 10– 15 neospravedlnených hodín,

           hodnotenie správania stupňom 2: za 16 – 20 neospravedlnených hodín,

           hodnotenie správania stupňom 3: za 21 – 30 neospravedlnených hodín,

           hodnotenie správania stupňom 4: za viac ako 30 neospravedlnených hodín.

           Pokarhanie riaditeľom školy za viac ako 40 neospravedlnených hodín.

           Ak bol žiak neospravedlnene neprítomný v škole, oznámi túto skutočnosť prostredníctvom triedneho učiteľa riaditeľ školy preukázateľným spôsobom zákonnému zástupcovi žiaka a pozve ho na pohovor, z ktorého sa vyhotoví zápisnica.

           V prípade neospravedlnenej neprítomnosti žiaka v počte viac ako 15 vyučovacích hodín v mesiaci oznámi túto skutočnosť riaditeľ školy na oddelenie sociálnych vecí a rodiny v Starej Ľubovni

           pri počte viac ako 60 hodín neospravedlnených hodín – oznámenie obecný úrad, priestupkové konanie v zmysle § 6 v súlade s § 37 a 37 a zákona č. 596/2003Z.z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov

           pri počte viac ako 100 vyučovacích hodín , podnet na trestné stíhanie zákonných zástupcov súvisiace s ohrozovaním mravnej výchovy mládeže v zmysle § 211 ods. 1. písm. d)zákona 300/2005 Z.z.

          • za zabúdanie učebných pomôcok:

           napomenutie od triedneho učiteľa: ak 6-krát zabudne učebnú pomôcku spolu z viacerých predmetov počas polroka,

           pokarhanie od triedneho učiteľa: ak 7-krát až 12-krát zabudne učebnú pomôcku spolu z viacerých predmetov počas polroka,

           pokarhanie riaditeľom školy: ak 13-krát až 20-krát zabudne učebnú pomôcku spolu z viacerých predmetov počas polroka,

           zníženie známky zo správania: ak viac ako 20-krát zabudne učebnú pomôcku spolu z viacerých predmetov počas polroka,

          • pri porušení zákazu používania mobilného telefónu počas celého vyučovania sa

           pristúpi k uloženiu výchovného opatrenia pri opakovaní priestupku; postupovať sa bude podľa závažnosti:

           prvý priestupok vyučujúci zapíše do žiackej knižky a elektronickej ŽK,

           ak sa priestupok zopakuje druhýkrát, vyučujúci urobí zápis do žiackej knižky a elektronickej ŽK; triedny učiteľ vyzve rodiča na pohovor,

           bude žiakovi uložené výchovné opatrenie

           napomenutie triednym učiteľom – pri treťom priestupku,

           pokarhanie triednym učiteľom – pri štvrtom priestupku,

           pokarhanie riaditeľom školy – pri piatom priestupku,

           znížená známka zo správania o jeden aj viac stupňov (podľa závažnosti) – pri šiestom a viackrát opakovanom priestupku.

          • za zabúdanie úborov na telesnú a športovú výchovu, prezuviek, :

           napomenutie od triedneho učiteľa: ak 2-krát zabudne počas polroka jednu z uvedených vecí alebo 5-krát počas polroka kombináciu uvedených vecí,

           pokarhanie od triedneho učiteľa: ak 3 – 4-krát zabudne počas polroka jednu z uvedených vecí alebo 6 – 8-krát počas polroka kombináciu uvedených vecí,

           pokarhanie od riaditeľa školy: ak 5 – 6-krát zabudne počas polroka jednu z uvedených vecí alebo 9 – 12-krát počas polroka kombináciu uvedených vecí,

           zníženie známky zo správania o jeden stupeň: ak 7-krát a viac zabudne počas polroka jednu z uvedených vecí alebo 13 a viackrát počas polroka kombináciu uvedených vecí,

          • znížená známka zo správania o jeden stupeň za tieto priestupky:

           opakované vulgárne vyjadrovanie a gestá voči spolužiakom a učiteľom vrátane sociálnych sietí počas vyučovania,

           krádež,

           drzé správanie voči učiteľovi – špecifikovať v klasifikačnom zázname,

           bitky medzi spolužiakmi,

           opakované záškoláctvo,

           podvádzanie, klamanie,

           opakované poškodzovanie školského majetku,

           opakované a sústavné narušovanie priebehu vyučovacej hodiny,

           opakované porušovanie školského poriadku,

           falšovanie a prepisovanie známok,

           prejavy násilia, brutality, fašizmu, náboženskej, národnostnej či rasovej neznášanlivosti,  pri prezeraní stránok s erotickým obsahom, stránok propagujúcich násilie, brutalitu, fašizmus, náboženskú, národnostnú či rasovú neznášanlivosť,

           osočovanie a urážky rodiča spolužiaka,

           za nahrávanie (zvukový a obrazový záznam) inej osoby bez jej súhlasu,

          • znížená známka zo správania o dva stupne:

           za jasný úmysel ublížiť druhému či už fyzicky(napr. bitie, strkanie, krádeže peňazí a vecí, schovávanie a ničenie vecí) alebo psychicky (napr. posmievanie, nadávanie a vylúčenie zo spoločnosti iných aj formou komunikácie na sociálnych sieťach), čo sa považuje za šikanovanie,

           za prechovávanie, užívanie a šírenie drog a iných omamných alebo psychotropných látok, nosenie predmetov ohrozujúcich zdravie,

           za fajčenie v priestoroch školy,

           za požívanie alkoholických nápojov v priestoroch školy, na výletoch a exkurziách, či iných aktivitách organizovaných školou alebo za príchod do školy pod ich vplyvom,

           za amorálne správanie: nemravné návrhy, nemravné odkazy v PC a iné prejavy narušujúce morálku,

           ak žiak starší ako 14 rokov spácha trestný čin.

          • znížená známka zo správania o tri stupne:  za fyzické napadnutie učiteľa žiakom.


          3.4 Spolupráca školy a rodiny


          1.Kontakt s učiteľmi je možný iba v čase konzultačných hodín. Vo výnimočných prípadoch aj cez
          prestávky alebo v určený čas dohodnutý s učiteľom telefonicky alebo e-mailom.
          2. Všetky požiadavky voči škole (potvrdenia, žiadosti, správy a pod.) predkladajú žiaci alebo zákonní zástupcovia prostredníctvom triedneho učiteľa na administratívno-hospodársky úsek alebo zástupkyni riaditeľa školy z dôvodu dodržania presnej evidencie v zmysle registratúrneho poriadku školy.
          3. Škola sústavne informuje rodičov o správaní a prospechu žiaka. Jedným z prostriedkov je žiacka knižka. Známky žiaka sú zaznamenávané aj v elektronickej žiackej knižke.
          4. O výsledkoch žiaka vo výchovno-vzdelávacom procese, o jeho správaní a dochádzke je zákonný
          zástupca informovaný aj prostredníctvom triedneho učiteľa na triednych aktívoch.
          5. Učiteľ oznamuje rodičom nielen nepriaznivé správy o ich deťoch, ale aj kladné hodnotenia a pochvaly.
          6. Pred zápisom do žiackej knižky učiteľ vždy zváži, či v danom prípade nie je vhodnejší iný spôsob styku s rodičmi – napr. rozhovor po triednej schôdzke, list rodičom, pozvanie rodičov do školy, návšteva v rodine.
          7. Rodič je prostredníctvom informovaného súhlasu informovaný o školských akciách, na ktorých sa jeho dieťa zúčastňuje.


          3.5 Pohyb cudzích osôb v budove školy
          1. Pri vstupe do budovy školy je návštevník povinný:
          podpísať sa do knihy návštev a vypísať potrebné údaje podľa predtlače,
          čakať na ďalšie pokyny zamestnanca školy.
          2. Pri vstupe do budovy školy návštevník nesmie:
          svojím príchodom narúšať výchovno-vzdelávací proces,
          svojvoľne sa pohybovať po budove školy.
          3. Návštevníkovi (aj zákonnému zástupcovi žiaka) nie je dovolené:
          vstupovať do tried, odborných učební, šatne, školskej jedálne; do kabinetov a kancelárií smie
          vstúpiť iba so súhlasom a v sprievode učiteľa alebo zamestnanca školy.


          4 BEZPEČNOSŤ A OCHRANA ZDRAVIA ŽIAKOV, ICH OCHRANA PRED
          SOCIÁLNO-PATOLOGICKÝMI JAVMI, DISKRIMINÁCIOU A NÁSILÍM
          1. Škola je pri výchove a vzdelávaní povinná:
          prihliadať na základné fyziologické potreby žiakov,
          vytvárať podmienky na zdravý vývin žiakov a na predchádzanie sociálno-patologických javov,
          zaistiť bezpečnosť a ochranu zdravia žiakov,
          poskytnúť nevyhnutné informácie na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia žiakov,
          viesť evidenciu školských úrazov žiakov, ku ktorým prišlo počas výchovno-vzdelávacieho procesu a pri činnostiach organizovaných školou; pri vzniku školského úrazu vyhotoviť záznam o školskom úraze.
          2. Žiak sa aktívne zúčastňuje na riešení otázok súvisiacich so starostlivosťou, bezpečnosťou a ochranou zdravia pri práci. Túto účasť zabezpečujú učitelia školy, vedenie školy a ostatní zamestnanci školy spolu s bezpečnostným technikom školy.
          3. Žiak je oboznámený so zásadami bezpečnosti a ochrany zdravia v škole triednym učiteľom na začiatku školského roka, ostatní vyučujúci v triede ho oboznámia s bezpečnostnými predpismi na prvej vyučovacej hodine. V prípadoch zvýšenej možnosti ohrozenia bezpečnosti a zdravia žiaka pri niektorých činnostiach je žiak bezprostredne oboznámený s pokynmi na predchádzanie úrazom. Každý žiak je povinný dodržiavať všeobecné zásady bezpečnosti a ochrany zdravia a rešpektovať usmernenia učiteľov na predchádzanie úrazom.
          4. Žiak je v záujme bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci (BOZP) povinný:
          zúčastňovať sa školení, poučení, výcvikov uskutočňovaných školou, triednym učiteľom alebo
          iným zamestnancom školy v záujme zvýšenia BOZP,
          svoju účasť na osvojení základných povinností na úseku BOZP potvrdiť podpisom,
          dodržiavať predpisy a pokyny na zaistenie BOZP, s ktorými bol riadne a preukázateľne
          oboznámený, ako aj zásady bezpečného správania sa v triedach, telocvični, v školskej jedálni,
          školskom klube detí, odborných učebniach a v školskej budove i jej okolí vôbec a tiež aj na
          miestach, kde sa uskutočňuje organizovaná činnosť žiakov (školské akcie, kultúrne podujatia,
          exkurzie, výlety, kurzy na ochranu života a zdravia, lyžiarsky výcvik a i.),
          dodržiavať všetky organizačné pokyny pedagogických zamestnancov, ktorí sú poverení
          dozorom,
          oznamovať triednemu učiteľovi, vyučujúcemu alebo dozor konajúcemu pedagogickému
          zamestnancovi nedostatky a chyby, ktoré by mohli ohroziť bezpečnosť alebo zdravie pri činnosti
          žiakov (chyby na elektrickom vedení, v zariadení učební, na telocvičnom náradí atď.),
          v prípade úrazu alebo náhleho ochorenia ihneď informovať vyučujúceho, dozor konajúceho
          učiteľa alebo najbližšiu dospelú osobu,
          počas vyučovania, prestávok, školských akcií chrániť svoje zdravie i zdravie ostatných žiakov,
          dodržiavať zákaz fajčenia, pitia alkoholických nápojov a ostatných omamných a návykových
          látok,
          používať pri pracovnej činnosti potrebné predpísané ochranné pracovné prostriedky,
          dodržiavať pitný režim, v čase organizovanej činnosti mimo školy nie je dovolené používať na
          pitie nepitnú vodu, konzumovať neznáme ovocie a zeleninu,
          sústavne dodržiavať zásady sebakontroly, nevystavovať sa nebezpečenstvu z ľahostajnosti,
          pobytu na neznámych a nepreskúmaných miestach,
          cez vyučovacie hodiny otvoriť okná; je prísne zakázané vykláňať sa z nich,
          ihneď hlásiť triednemu učiteľovi poškodenie okennej tabule,
          pohybovať sa krokom, nikdy nie behom; pohybovať sa vždy po pravej strane komunikácie; je
          zakázané spúšťať sa dole zábradlím, nakláňať sa cez zábradlie, kĺzať po schodoch,
          byť v škole od vstupu do školy až do skončenia vyučovania; počas vyučovania môže žiaka
          uvoľniť len triedny učiteľ, v jeho neprítomnosti náhradný triedny učiteľ alebo zástupca riaditeľa
          a riaditeľ školy,
          do telocvične, iných učební vchádzať len so súhlasom vyučujúceho, vyčkať na chodbe na
          vyučujúceho až do jeho príchodu; v týchto priestoroch pracovať len pod dozorom vyučujúceho;
          za úrazy a škody v týchto priestoroch zodpovedá osoba, ktorá umožnila vstup do priestoru,
          v čase vyučovania a v čase záujmových krúžkov pracovať s náradím, prístrojmi a ostatnými
          pomôckami len za stáleho dozoru vyučujúceho,
          dôsledne dodržiavať hygienické zásady – dôsledne si umývať ruky po použití toalety i pred
          každým jedlom.
          5. Pred každou prácou je vyučujúci povinný prekontrolovať stav používaných predmetov a náradia,
          poškodené predmety alebo náradie nedovolí používať a postará sa o nápravu. Po skončení vyučovania každý vyučujúci starostlivo prezrie opúšťané pracovisko alebo kabinet a postará sa o odstránenie zistených nedostatkov, ktoré by mohli byť príčinou škody (uzavretie vody, vypnutie spotrebičov...).Vyučujúci opúšťa pracovisko posledný.
          6. V prípade úrazu alebo nevoľnosti poskytne vyučujúci alebo iný zamestnanec prvú pomoc. Pri podozrení na vážnejší úraz alebo ochorenie škola zabezpečí lekársku pomoc. Škola o úraze alebo ochorení žiaka informuje jeho zákonného zástupcu. Na ošetrenie pôjde žiak so zamestnancom školy alebo so zákonným zástupcom.
          7. Škola rešpektuje nariadenia príslušného regionálneho úradu verejného zdravotníctva.
          8. Postup pri riešení násilia a šikanovania:
          Žiak, ktorý zistí, že je ktorémukoľvek žiakovi ubližované slovne, alebo fyzicky, je povinný to oznámiť svojmu triednemu učiteľovi, vedeniu školy alebo výchovnému poradcovi.
          Dospelá osoba, ktorá zistí násilie na žiakovi alebo šikanovanie, je povinná informovať o tom
          vedenie školy alebo výchovného poradcu.


          Za zistené náznaky a prejavy šikanovania v závislosti od závažnosti hrozia žiakovi, ktorý praktizoval násilie na inom tieto výchovné opatrenia:
          Pri drobných násilných priestupkoch na inom žiakovi bude vykonaný pohovor s rodičom, so
          žiakom, spísanie zápisnice a uložené mu bude pokarhanie triednym učiteľom.
          Pri náznakoch šikanovania alebo pri vážnejšom násilnom priestupku bude vykonaný
          rozhovor so žiakom, s rodičom agresora, spísaná zápisnica, nariadený príkaz rodičovi
          zabezpečiť dozor pre dieťa pri ceste do a zo školy zodpovednou osobou a bude mu uložené
          pokarhanie riaditeľom školy.
          Pri šikanovaní alebo hrubom násilí na inom žiakovi bude so žiakom vykonaný pohovor,
          s rodičom agresora i obete, spísaná zápisnica, v odôvodnených prípadoch privolaná polícia,
          v prípade ublíženia sa obeť podrobí lekárskej kontrole, rodič zabezpečí agresorovi
          zodpovedný dozor počas dvoch mesiacov, vec bude oznámená kurátorovi ÚPSVaR a žiakovi
          agresorovi bude znížená známka zo správania.

          Pedagogickí zamestnanci školy intenzívne spolupracujú s výchovnou poradkyňou školy v oblasti (protidrogová tematika, šikanovanie, ochrana života a zdravia, diskriminácia, násilie) s cieľom zabrániť patologickému správaniu žiakov. Škola v tejto oblasti spolupracuje a realizuje najmä:

          • spolupráca s CPPPaP Stará Ľubovňa– prednášky, beseda, výchovno-vzdelávacie filmy

          • spolupráca s Okresným riaditeľstvom policajného zboru Stará Ľubovňa

          • prednášky spojené s besedou s protidrogovou tematikou

          • kontrola sociálnych zariadení a ďalších spoločných priestorov, ktorú vykonávajú v priebehu celého vyučovania dozor konajúci ped. a neped. zamestnanci

          • účasť na kultúrnych podujatiach výchovného charakteru s protidrogovou tematikou i s problematikou šikanovania a agresívneho správania žiakov

          • organizovanie športových súťaží s cieľom plnohodnotného využívania voľného času

          • organizovanie mimoškolských aktivít v rámci krúžkovej činnosti

          • objasňovanie a vysvetľovanie negatívneho vplyvu požívania alkoholu a fajčenia na organizmus mladého človeka – a to formou prednášky a besedy

          • systematické vysvetľovanie negatívneho vplyvu drog na fyzický a psychický stav žiakov na triednických hodinách, na hodinách etickej výchovy, občianskej náuky a chémie

          • premietanie videokazety SILA OSOBNOSTI s protidrogovou tematikou vo všetkých triedach

          • zvyšovanie sebavedomia žiakov

          • doplnenie problematiky drog a šikanovania do tematických výchovno-vzdelávacích plánov

          • systematické objasňovanie a vysvetľovanie príčin a zdrojov kriminality

          • dôsledné odsudzovanie negatív a vyzdvihovanie kladov usporiadaného spoločenského a rodinného života, otvorené rozhovory so žiakmi, odstraňovanie sebectva

          • včasné a spravodlivé riešenie konfliktov

          • eliminácia nežiaducich javov ako sú priestorové, organizačné, fyzické a symbolické oddelenie žiakov v dôsledku ich etnickej príslušnosti

          • vytvárať vhodné podmienky na ich vzdelávanie, spolu s majoritnou populáciou

          • priebežné monitorovanie problémových žiakov triednou učiteľkou, výchovnou poradkyňou, monitorovanie zmien v správaní žiakov, spolupráca s rodičmi žiakov, s Úradom práce a sociálnych vecí a rodiny v Starej Ľubovni


          Ostatné náležitosti týkajúce sa šikanovania rieši vnútorná smernica.


          4.1. Predchádzanie vzniku a šíreniu prenosných ochorení


          Školu môže navštevovať iba žiak, ktorý je zdravotne spôsobilý, neprejavuje príznaky akútneho ochorenia, nemá nariadenú karanténu a pod. Ak žiak prejaví príznaky ochorenia počas dňa, zabezpečí pedagogický zamestnanec jeho izoláciu od ostatných žiakov, izolujeme ho v miestnosti, v ktorej sa nenachádzajú žiaci so zabezpečením dohľadu a bez meškania informuje riaditeľku školy a zákonného zástupcu, zabezpečíme odbornú zdravotnú starostlivosť. Ďalej zabezpečujeme potrebné pohodlie a podľa potreby prísun tekutín. Lieky nepodávame. Poskytujeme prvú pomoc do príchodu privolanej rýchlej zdravotnej služby.

          Na začiatku školského roka rodič splnomocní zamestnanca školy na nahliadnutie do vlasov dieťaťa z dôvodu prevencie šírenia prenosnej infekcie.


          • Všeobecne platí zásada dodržiavania osobnej hygieny a starostlivosti o predmety osobnej hygieny, ako sú hygienické vrecúška. Každý žiak je povinný mať v škole hygienické vrecko, ktoré obsahuje mydlo, uterák a hygienické vreckovky. Priebežnú kontrolu hygienických vreciek zabezpečuje triedny učiteľ.

          • Triedny učiteľ vedie žiakov k pravidelnému čisteniu a praniu cvičebných úborov, prezuviek Triedny učiteľ pravidelne kontroluje čistotu a poriadok žiackych skriniek.

          • Každý žiak má z bezpečnostných dôvodov v žiackej knižke telefonický kontakt na rodičov, ktoré sú zapísané aj v katalógovom liste žiaka .





          4.2 Postup a organizácia podmienok výchovy a vzdelávania žiakov Základnej školy s materskou školou Kolačkov v záujme vytvorenia bezpečného miesta v škole a školských zariadeniach po dobu trvania pandémie COVID 19.

          • Domáce samotestovanie je možné využiť v škole, ak sa vyskytne 10 % pozitívnych žiakov na COVID 19 z celkového počtu žiakov školy

          • Rodičia nie sú povinní vykazovať vykonanie antigénového samotestu

          • Testovanie sa realizuje preventívne , alebo podľa potreby , v prípade opätovného výskytu ochorenia COVID 19

          • V prípade, ak žiak mal pozitívny výsledok , rodič túto skutočnosť bezodkladne oznámi túto skutočnosť všeobecnému lekárovi, škole, žiak ostáva doma.

          • Ak výskyt nákazy na škole narastie (10% žiakov pozitívnych z celkového počtu žiakov) a RÚVZ určí , že ide o ohnisko nákazy , riaditeľ oznamuje túto skutočnosť MŠVVaŠ SR

          • Pri prvom nástupe do školy a po každom prerušení dochádzky do školy v trvaní 5 a viac po sebe nasledujúcich dní (víkendy a sviatky sa nepočítajú) rodič predkladá“ Vyhlásenie o bezpríznakovosti“ . V prípade, ak žiak nepredloží vyhlásenie, dieťa sa považuje za príznakového , rodič kontaktuje lekára, ktorý ho bude naďalej usmerňovať. Ak žiak neprišiel v sprievode rodiča a nepredložil vyhlásenie, je potrebné ho umiestniť do izolačnej miestnosti a kontaktovať rodiča.

          • Podľa rozhodnutia ministra školstva rodič môže svojim rozhodnutím ospravedlniť žiaka na 5 po sebe idúcich vyučovacích dní(víkendy a sviatky sa nepočítajú).Pri absencii viac ako 5 dní po sebe idúcich z dôvodu ochorenia musí žiak predložiť Potvrdenie od lekára , ktorý má vedomosť o prebiehajúcom ochorení, bez obmedzenia počtu ospravedlnení počas školského roka

          • Potvrdenie od lekára môže byť škole alebo rodičovi zaslané e-mailom, alebo môže lekár školu informovať telefonicky.


          • Rodič má nárok na ošetrovné(OČR), ak riaditeľ školy alebo RÚVZ rozhodol o prerušení vyučovania v triede alebo viacerých triedach žiaka do 11 rokov , alebo ak žiak vyžaduje celodenné ošetrenie na základe potvrdenia všeobecného lekára pre deti a dorast.

          • Izolácia je obmedzenie pohybu , osoby, ktorá bola pozitívne testovaná na COVID 19. Izolácia trvá 5 dní, pokiaľ sa počas posledných 24 hodín izolácie nevyskytnú klinické príznaky od dátumu testovania s pozitívnym výsledkom alebo od objavenia prvých klinických príznakov.

          • Koniec izolácie určuje lekár len v prípade výskytu klinických príznakov.

          • Všeobecný lekár nevydáva potvrdenie o ukončení izolácie.

          • Po ukončení 5 dňovej izolácie je osoba povinná mať ďalších 5 dní prekryté horné dýchacie cesty respirátorom FFP

          • Ak sa v triede vyskytne

          • Povinnosť nosiť respirátor sa nevzťahuje na deti o 6 rokov

          • Žiaci po skončení izolácie môžu v škole použitie respirátora nahradiť rúškom

          • Karanténa je pre osoby, ktoré prišli do úzkeho kontaktu s osobou pozitívnou na COVID 19. Úzky kontakt zostáva v karanténe , iba vtedy, ak jeho všeobecný lekár posúdi karanténu ako potrebnú a zároveň , ktorá prišla do úzkeho kontaktu s osobou, ktorá sa neskôr stala osobou pozitívnou, a to počas obdobia 2 dní: pred dňom odberu vzorky biologického materiálu do skončenia izolácie alebo pred objavením klinických príznakov ochorenia u osoby do skončenia jej izolácie

          • Karanténa končí pri bezpríznakovom priebehu po 5 dňoch

          • Pri objavení príznakov počas karantény rodič telefonicky kontaktuje všeobecného lekára pre deti a dorast prípadne postupuje podľa https://pediatridetom.sk/

          • Žiak ani zamestnanec nemusí mať prekryté v interiéri ani v exteriéri dýchacie cesty, dobrovoľne môže mať z obavy o svoje zdravie

          • Na vstupe do priestorov školy má byť zverejnený oznam o vstupe

            1. Podľa § 150 ods.5 školského zákona môže riaditeľ poskytnúť žiakom jednej alebo viacerých tried z dôvodu podozrenia na výskyt COVID 19 voľno viac ako 5 dní so súhlasom zriaďovateľa, oznámi rodičom túto skutočnosť formou, ktorú určí škola.






          4. 3 Opatrenia pre prípad mimoriadnych udalostí a havárií



          V prípade nebezpečenstva musia zamestnanci i žiaci rýchlo a čo najbezpečnejšie opustiť priestory budov. Únikové cesty a núdzové východy vedú čo najkratšou cestou na voľné priestranstvo alebo do bezpečnostného priestoru. Určené únikové cesty a núdzové východy sú označené značkami, trvalo a zreteľne čitateľné. Pri únikových značkách je umiestnený únikový plán.


          Zamestnanci školy sú k tejto oblasti pravidelne školení. V budovách sú označené požiarno-evakuačné plány, únikové cesty a je stanovená protipožiarna hliadka. Škola má zabezpečený dostatok hasiacich prístrojov v zmysle platnej legislatívy. Hasiace prístroje sú na určených miestach. Zamestnanci školy sú zodpovední za dodržiavanie predpisov PO.

          Mimoriadne udalosti a havárie je nutné neodkladne hlásiť vedeniu školy. Pri evakuácii treba postupovať podľa pokynov a plánu, ktorý je na každom poschodí.

          Zoznam najdôležitejších inštitúcií, vrátane telefónnych čísel tiesňových volaní v prípade mimoriadnych situácií sa nachádza v priestoroch chodieb jednotlivých budov.


          Rýchla lekárska služba

          155

          Tiesňová lienka prvej pomoci

          112



          Polícia

          158



          Hasičský a záchranný zbor

          150













          Záverečné ustanovenia


          S obsahom boli oboznámení:

          • Preukázateľným spôsobom proti podpisu zamestnanci a žiaci v deň otvorenia školského roka.

          • Zákonní zástupcovia žiakov sú o jeho vydaní a obsahu informovaní na prvom rodičovskom združení a informovanie je zaevidované v zápisnici z triedneho rodičovského združenia.


          Školský poriadok je vytlačený v troch origináloch: jeden je u riaditeľky školy, jeden v zborovni , jeden na viditeľnom mieste na tabuli vestibulu školy


          Školský poriadok nadobúda účinnosť01. 09.2022 prerokovaním v Pedagogickej rade

          24. 08.2022 a Rade školy dňa 24.8.2022.


          Týmto školským poriadkom sa ruší platnosť školského poriadku zo dňa 01.09.2021.


            Kolačkove dňa 01. 09. 2022 Mgr. Gabriela Vilčeková

          riaditeľka školy


           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

    • Kontakty

      • Základná škola s materskou školou Kolačkov, riaditeľka: Mgr.Gabriela Vilčeková
      • 0524363111, 0911354814
      • Základná škola s materskou školou Kolačkov, Kolačkov 31
        065 11 Kolačkov
        Slovakia
      • 37876198
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje