• Vidieť usmiate a šťastné dieťa, ktoré objavuje svet, je pre nás hnacím motorom k zodpovednej, precíznej a kreatívnej práci so žiakmi....

        • Zážitky
        • Naši učitelia , pedagogickí asistenti každý rok plánujú a realizujú so žiakmi veľa zaujímavých aktivít, podujatí a a exkurzií, ktoré efektívne a  názorne dopĺňajú to, s čím s žIaci oboznamujú v škole. Okrem toho si z týchto aktivít odnášajú príjemné a úsmevné zážitky a skúsenosti. Nepochybne v srdciach žiakov ostávajú aj spomienky na plavecký, lyžiarsky kurz a školu v prírode, počas ktorých okrem nadobudnutia nových zručností prehlbujú svoj vzťah k spolužiakom a učiteľom. ..

        • Škola založená na tradíciách a otvorená novým inováciám
        •  

          • Jasne stanovené ciele a pravidlá, niekedy možno aj vyššie očakávania od nadanejších žiakov a ich podpora, individuálny prístup k žiakom so ŠVVP, to sú atribúty, ktoré na  našej škole majú svoju tradíciu. Neznamená to, že sa nemodernizujeme. Uvážene zavádzame vo vyučovacom procese  nové formy vzdelávania. Realizujeme napríklad projektové dni, v ktorých sa zameriavame na rozvoj čitateľskej a finančnej gramotnosti. Spolupracujeme pri tom s inštitúciami, ktoré sú v rámci projektov nápomocné.

        • Kvalitný tím pedagógov a školský podporný tím
          • Pre zabezpečenie kvality VVP pracuje so žiakmi kvalifikovaný tím pedagogických zamestnancov, podporu žiakom poskytuje školský podporný tím. Dôkazom tejto efektívnej spolupráce sú výsledky   v súťažiach

        • Digitalizácia
        •  

          • Predpokladom kvalitného vzdelávania je aj dobré technické zabezpečenie a vybavenie školy. Aj keď v oblasti informačno-komunikačných technológií sa dá stále niečo vylepšovať či modernizovať, škola momentálne disponuje prim eraným množstvom notebokov,  učebňou ZERO klient, jazykovým laboratóriom .  V každej kmeňovej triede sa nachádza  interaktívna  tabuľa  aj tlačiareň.  Ovládanie týchto technológií je samozrejmosťou pre všetky vekové kategórie našich zamestnancov.

        • Prostredie priateľské deťom i k našej planéte
          • Nie je jedno, v akom prostredí sa žiaci vzdelávajú, preto  sa systematicky  a dlhodobo venujeme estetizácii prostredia budovy školy a jej areálu.  Naši žiaci trávia mnoho vyučovacích hodín vonku na čerstvom vzduchu.  Žiakov sa snažíme  zapájať aj do starostlivosti o okolie školy.  Vzťah k ekológii, životnému prostrediu a zdravému životnému štýlu rozvíjame systematicky prostredníctvom programu Zdravá škola (participujeme na kampaniach a aktivitách ako Európsky týždeň športu, Svetový deň jablka, Svetový deň hygieny, Gym fit pohybom k zdraviu, Svetový deň Červeného kríža, Deň narcisov), ďalej enviromentálnych aktivít (projekt Recyklohry, jesenný zber pagaštanu konského, absolvovanie rôznych exkurzií a vychádzok v rámci Svetového dňa lesa, vtáctva a podobne).

        • Prevencia ako cesta k úsmevu našich žiakov
        •  

          • Tak, ako sa staráme o to, aby sa žiaci cítili v škole dobre, zaujímame sa aj o to, čo prežívajú. Kladieme dôraz na prevenciu patologických javov a organizujeme rôzne besedy a aktivity, ktoré by žiakom mohli pomôcť bezpečne fungovať v kyber-priestore či vo vzťahoch k spolužiakom. K prevencii negatívnych prejavov určite napomáha aj činnosť záujmových útvarov, počas ktorých sa žiaci možno neformálnejšie stretávajú  s učiteľmi, ale aj so spolužiakmi, čím sa prehlbujú priateľstvá a vytvára priestor komunikovať o rôznych témach.

        • Kolektívna zmluva

        •  

          Odborový zväz školstva | Bratislava                               Kolektívna zmluva

                     uzatvorená dňa 30.augusta 2024

          Túto kolektívnu zmluvu v zmysle § 2, ods. 2 zákona číslo 2/1991 Zb. o kolektívnom vyjednávaní v znení neskorších úprav bola uzatvorená medzi zmluvnými stranami:                                           

          Základná organizácia Odborového zväzu školstva pri Základnej škole s materskou školou  Kolačkov 31

          Základná škola s materskou školou Kolačkov 31, 065 11 p. Nová Ľubovňa

          Zastúpená: PaedDr. Veronikou Onuferovou, PhD., predsedníčkou ZO OZ v zastúpení zamestnancov (ďalej odborová organizácia)

          a 

          Základná škola s materskou školou Kolačkov 31, Kolačkov 31, 06511 p. Nová Ľubovňa,

          IČO: 37876198

          Zastúpená: Mgr. Gabrielou Vilčekovou, riaditeľkou školy (ďalej zamestnávateľ) 

          nasledovne:

          Prvá časť

          Úvodné ustanovenia

          Článok 1 

          Spôsobilosť zmluvných strán na uzatvorenie kolektívnej zmluvy 

          1. Odborová organizácia má právnu subjektivitu podľa zákona číslo 83/1990 Zb. o združovaní občanov v znení neskorších predpisov. Oprávnenie rokovať a uzatvoriť túto kolektívnu zmluvu vyplýva zo Stanov odborovej organizácie a zo splnomocnenia zo dňa 28.08.2024, ktorým výbor odborovej organizácie, jej štatutárny orgán, splnomocnil na rokovanie a uzatvorenie kolektívnej zmluvy pani PaedDr. Veroniku Onuferovú, PhD. predsedníčku odborovej organizácie.

          2. Zamestnávateľ má právnu subjektivitu založenú zriaďovacou listinou zo dňa 01.07.2002. Oprávnenie zástupcu zamestnávateľa rokovať a uzatvoriť túto kolektívnu zmluvu vyplýva z jeho funkcie riaditeľa školy, štatutárneho orgánu zamestnávateľa.

           3. Na účely tejto kolektívnej zmluvy sa môže používať na spoločné označenie odborovej organizácie a zamestnávateľa označenie „zmluvné strany“ namiesto označenia kolektívna zmluva skratka „KZ“, namiesto označenia Zákonník práce skratka „ZP“,  namiesto Kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa na rok 2023 pre zamestnávateľov, ktorí pri odmeňovaní postupujú podľa zákona č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone prác vo verejnom záujme v znení neskorších predpisov skratka „OVZ“, zákon o výkone práce vo verejnom záujme „ZOVZ“.

           

          Článok 2

          Uznanie odborovej organizácie a zamestnávateľa

          1. Zamestnávateľ uznáva v zmysle § 231 ods. 1 ZP, ako svojho zmluvného partnera na uzatvorenie tejto kolektívnej zmluvy odborovú organizáciu.

          2. Zmluvné strany sa zaväzujú, že nebudú v budúcnosti počas účinnosti tejto kolektívnej zmluvy  spochybňovať vzájomné oprávnenie vystupovať ako zmluvná strana tejto  kolektívnej zmluvy.

           

          Článok 3

          Pôsobnosť, platnosť a účinnosť kolektívnej zmluvy

          1. Táto kolektívna zmluva upravuje pracovné podmienky a podmienky zamestnávania, individuálne a kolektívne vzťahy medzi zamestnávateľom a jeho zamestnancami a práva a povinnosti zmluvných strán.

          2. Kolektívna zmluva upravuje všeobecné podmienky a záväzky v oblasti pracovnoprávnych vzťahov, určuje práva, záväzky a podmienky v oblasti odmeňovania, určuje práva a záväzky v oblasti ochrany práce a starostlivosti o zamestnancov.

          3. Kolektívna zmluva je záväzná pre zmluvné strany a ich právnych zástupcov. Vzťahuje sa na všetkých zamestnancov, ktorí sú zamestnaní v Základnej škole s materskou školou v Kolačkove 31 na týždenný pracovný čas a na čiastočný úväzok ustanovený v pracovnej zmluve.

          4. Kolektívna zmluva sa nevzťahuje na zamestnancov zamestnávateľa, ktorí u neho pracujú na dohodu o vykonaní práce, na dohodu o brigádnickej práci študentov a na dohodu o pracovnej činnosti.

          5. Táto kolektívna zmluva je platná dňom jej podpisu zmluvnými stranami.

          6. Kolektívna zmluva sa uzatvára a začína jej účinnosť dňa 30.augusta 2024 a končí dňa 31. decembra 2024, okrem článkov, ktoré sú viazané na rozpočet, t. j. článkov 7,11,13, ktorých účinnosť sa skončí dňom 31. decembra 2024.

          7. O príprave novej KZ začnú partnerské strany rokovať najneskôr  60 dní pred vypršaním platnosti tejto kolektívnej zmluvy.

          8. Zmluvné strany súhlasia s obsahom tejto kolektívnej zmluvy a jej platnosť potvrdzujú svojimi podpismi.

           

           

          Článok 4

          Zmena kolektívnej zmluvy

          1. Kolektívna zmluva a jej rozsah sa môžu meniť po dohode zmluvných strán na základe  písomného návrhu na zmenu kolektívnej zmluvy jednou zo zmluvných strán. Dohodnuté zmeny sa označia ako „dodatok ku kolektívnej zmluve“ a číslujú sa v poradí v akom sú uzatvorené.  

          2. Zmluvné strany sa zaväzujú dodatkom ku KZ zmeniť do budúcna (teda nie retroaktívne)  ustanovenia KZ, ktoré zakladajú finančné nároky,  t. j. články 7,11,13 a to  v závislosti od prideleného rozpočtu zamestnávateľovi. Zmluvné strany môžu po vzájomnej dohode doplnkom k tejto KZ zmeniť aj iné ustanovenia tejto KZ bez  obmedzenia.

           

          Článok 5

          Oboznámenie zamestnancov s kolektívnou zmluvou

          1. Odborová organizácia sa zaväzuje zabezpečiť oboznámenie zamestnancov zamestnávateľa s obsahom tejto KZ do 15 pracovných dní od jej uzatvorenia . Z oboznámenia s obsahom KZ sa vyhotoví zápisnica, ktorej príloha bude prezenčná listina. Odborová organizácia sa zaväzuje poskytnúť svojmu členovi na základe jeho písomnej žiadosti kópiu tejto KZ do 30 dní od požiadania.

          2. Prílohou tejto KZ je prezenčná listina oboznámených zamestnancov.

          3. Zamestnávateľ sa zaväzuje po podpísaní túto KZ rozmnožiť a v dvoch rovnopisoch  ju doručiť predsedovi odborovej organizácie v lehote 10 dní od jej podpísania.

          4. Novo prijímaných zamestnancov do pracovného pomeru oboznámi zamestnávateľ  s touto KZ v rámci plnenia povinností v zmysle §-u 47 ods. 2 ZP.

           

           

          Článok 6

          Archivovanie kolektívnej zmluvy

          1. Zmluvné strany uschovajú túto KZ po dobu 5 rokov od skončenia jej účinnosti.

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Druhá časť

          Individuálne vzťahy, právne nároky a práva zamestnancov z kolektívnej zmluvy

          Článok 7

          Pracovný pomer, príplatky, odmeny a náhrady za pohotovosť

          Pracovný pomer na dobu určitú

          1. Pracovný pomer na dobu určitú možno dohodnúť v zmysle § 48 ZP najdlhšie na dva roky. Pracovný pomer na dobu určitú možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci dvoch rokov najviac dvakrát.

          2. Opätovne dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu je pracovný pomer, ktorý má vzniknúť  pred uplynutím šiestich mesiacov po skončení predchádzajúceho pracovného pomeru na určitú dobu medzi tými istými účastníkmi.

          3. Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do dvoch rokov alebo nad dva roky je možné len z dôvodu:

          - zastupovania zamestnanca počas materskej dovolenky, rodičovskej dovolenky, dovolenky bezprostredne nadväzujúcej na materskú dovolenku alebo rodičovskú dovolenku, dočasnej pracovnej neschopnosti alebo zamestnanca, ktorý bol dlhodobo uvoľnený na výkon verejnej funkcie alebo odborovej funkcie.

          4. Zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu nemožno zvýhodniť alebo obmedziť, ak ide o pracovné podmienky a podmienky zamestnávania podľa tohto zákona a o pracovné podmienky súvisiace s bezpečnosťou a ochranou zdravia pri práci podľa osobitného predpisu, v porovnaní s porovnateľným zamestnancom.

          5. Zamestnávateľ informuje vhodným spôsobom zamestnancov v pracovnom pomere na určitú dobu a zástupcov zamestnancov o pracovných miestach na neurčitý čas, ktoré sa u neho uvoľnili.

          6. Pre pracovný pomer na dobu určitú u pedagogických a odborných zamestnancov zamestnávateľ môže uzatvoriť pracovný pomer pre aktuálny školský rok do 31. augusta.

           Príplatok za riadenie

          1.Vedúcemu zamestnancovi patrí príplatok za riadenie.

          3. Percentuálny podiel príplatku za riadenie riaditeľovi určí zriaďovateľ v rámci rozpätia uvedeného v prílohe OVZ č. 6 (§ 8 OVZ).

          2. Príplatok za riadenie vedúcemu zamestnancovi určí riaditeľ v rámci rozpätia percentuálneho podielu z platovej tarify najvyššieho platového stupňa platovej triedy, do ktorej je zaradený, a vedúcemu pedagogickému zamestnancovi a vedúcemu odbornému zamestnancovi v rámci rozpätia percentuálneho podielu z platovej tarify platovej triedy a pracovnej triedy, do ktorej je zaradený, zvýšenej o 14 %, s prihliadnutím na náročnosť riadiacej práce a v závislosti od kvality riadenia jemu zvereného organizačného útvaru a podriadených zamestnancov. Rozpätie percentuálneho podielu podľa stupňa riadenia a pôsobnosti je uvedené v prílohe č. 6 OVZ.

          Príplatok za zastupovanie

          1. Zamestnancovi, ktorý zastupuje vedúceho zamestnanca v celom rozsahu činnosti nepretržite dlhšie ako štyri týždne a pre ktorého zastupovanie nie je súčasťou jeho pracovných povinností vyplývajúcich z pracovnej zmluvy, patrí od prvého dňa zastupovania príplatok za zastupovanie v sume príplatku za riadenie zastupovaného vedúceho zamestnanca (§ 9 OVZ).

          2. Ak vedúci zamestnanec zastupuje vedúceho zamestnanca na vyššom stupni riadenia a toto zastupovanie nie je súčasťou jeho pracovných povinností, patrí mu za podmienok podľa odseku 1 príplatok za zastupovanie. Príplatok za zastupovanie patrí od prvého dňa zastupovania a zamestnávateľ ho určí v sume príplatku za riadenie zastupovaného vedúceho zamestnanca, ak je to pre zastupujúceho vedúceho zamestnanca výhodnejšie, najmenej však v sume príplatku za riadenie určeného zastupujúcemu vedúcemu zamestnancovi; pôvodne určený príplatok za riadenie mu počas zastupovania nepatrí.

           

          Príplatok za výkon špecializovanej činnosti

          1. Pedagogickému a odbornému zamestnancovi, ktorý okrem pedagogickej činnosti alebo odbornej činnosti vykonáva špecializované činnosti, patrí príplatok za výkon špecializovanej činnosti (138/2019 Z.z. § 36).

           (1) Pedagogický zamestnanec vykonáva špecializované činnosti v týchto kariérových pozíciách:

          a/ uvádzajúci pedagogický zamestnanec,

          b/ triedny učiteľ,

          c/ zodpovedný vychovávateľ,

          d/ vedúci predmetovej komisie,

          e/ vedúci vzdelávacej oblasti,

          f/ vedúci metodického združenia,

          g/ vedúci študijného odboru,

          h/ vedúci záujmovej oblasti alebo vedúci oddelenia,

          i/ výchovný poradca,

          j/  kariérový poradca,

          k/ školský koordinátor vo výchove a vzdelávaní,

          l/ školský špecialista vo výchove a vzdelávaní,

          m/ supervízor,

          n/  koordinátor školského podporného tímu,

          o/ školský digitálny koordinátor.

          (2) Odborný zamestnanec vykonáva špecializované činnosti v týchto kariérových pozíciách:

          a/ uvádzajúci odborný zamestnanec,

          b/ kariérový poradca,

          c/ výchovný poradca,

          d/ supervízor alebo

          e/ koordinátor školského podporného tímu.

          (3) Riaditeľ môže vo vnútornom predpise určiť kariérovú pozíciu školský poradca, ktorý vykonáva špecializované činnosti v kariérových pozíciách podľa odseku 1 písm. i) až k).

          (4) Ak v škole alebo v školskom zariadení vykonáva pracovnú činnosť školský špeciálny pedagóg alebo odborný zamestnanec, môže vykonávať aj činnosti výchovného poradenstva a kariérového poradenstva.

          (5) V škole alebo školskom zariadení možno vykonávať na každých 20 detí, žiakov alebo poslucháčov týždenne 1 hodinu špecializovanej činnosti v kariérovej pozícii supervízor, o ktorú sa znižuje základný úväzok, najviac však o 5 hodín.

          (6) Pedagogickému zamestnancovi, ktorý vykonáva činnosť triedneho učiteľa, patrí príplatok za výkon špecializovanej činnosti v sume 5 % platovej tarify a pracovnej triedy, do ktorej je zaradený, zvýšenej o 14 %, ak túto činnosť vykonáva v jednej triede, alebo v sume 10 % platovej tarify a pracovnej triedy, do ktorej je zaradený, zvýšenej o 14 %, ak túto činnosť vykonáva v dvoch triedach alebo vo viacerých triedach.

          2. PZ a OZ, ktorý vykonáva činnosť uvádzajúceho PZ a uvádzajúceho OZ, patrí príplatok za výkon špecializovanej činnosti v sume 4 % platovej triedy a pracovnej triedy, do ktorej je zaradený, zvýšenej o 14 %, ak túto činnosť vykonáva u jedného začínajúceho PZ alebo jedného OZ, alebo v sume 8 % platovej tarify a pracovnej triedy, do ktorej je zaradený, zvýšenej o 14 %, ak túto činnosť vykonáva u dvoch alebo u viacerých začínajúcich PZ alebo začínajúcich OZ.

          3. Príplatok za výkon špecializovaných činností podľa odsekov sa určí pevnou sumou zaokrúhlenou na 50 eurocentov nahor.  (§13b OVZ)

          Príplatok za prácu v noci

          Zamestnávateľ vyplatí zamestnancovi za hodinu práce v noci príplatok v sume 25% hodinovej sadzby jeho funkčného platu, najmenej však príplatok rovnajúci sa sume ustanovenej podľa § 123 ods. 1 ZP    (§ 16 OVZ).

          Príplatok za prácu v sobotu alebo v nedeľu

          Zamestnávateľ vyplatí zamestnancovi za hodinu práce  v sobotu alebo v nedeľu príplatok v sume 30% hodinovej sadzby jeho funkčného platu, najmenej však príplatok rovnajúci sa sume ustanovenej podľa § 122a ods. 1 a § 122b ods. 1 ZP  (§ 17 OVZ).

          Príplatok za prácu vo sviatok

          1. Zamestnávateľ vyplatí zamestnancovi za hodinu práce vo sviatok príplatok v sume 100% hodinovej

                sadzby jeho funkčného platu (§ 18 OVZ).

          2. Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodli na čerpaní náhradného voľna za prácu vo sviatok, patrí mu za hodinu tejto práce hodina náhradného voľna; v tomto prípade príplatok podľa ods.  zamestnancovi nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inom dohodnutom čase po vykonaní práce vo sviatok, patrí zamestnancovi príplatok podľa ods. 1. Za čas čerpania náhradného voľna patrí zamestnancovi funkčný plat.

          3. Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, lebo sviatok pripadol na jeho obvyklý deň, patrí funkčný plat; sviatok sa považuje za odpracovaný deň.

          4. Funkčný plat a príplatok za prácu vo sviatok nepatrí zamestnancovi, ktorý neospravedlnene zameškal zmenu bezprostredne predchádzajúcu sviatku alebo bezprostredne po ňom nasledujúcu, alebo zmenu nariadenú zamestnávateľom na sviatok, prípadne časť niektorej z týchto zmien. (§18 OVZ).  

          Plat za prácu nadčas

          1. Za hodinu práce nadčas patrí zamestnancovi hodinová sadzba jeho funkčného platu zvýšená o 30%, a ak ide o deň nepretržitého odpočinku v týždni, zvýšená o 60 % hodinovej sadzby funkčného platu. Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodli na čerpaní náhradného voľna za prácu nadčas, patrí mu za každú hodinu práce nadčas hodina náhradného voľna. Za čas čerpania náhradného voľna patrí zamestnancovi funkčný plat, ktorý sa zúčtuje za čas čerpania náhradného voľna za prácu nadčas; zvýšenie podľa prvej vety za čas čerpania náhradného voľna zamestnancovi nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas dvoch mesiacov alebo v inom dohodnutom čase po vykonaní práce nadčas, patrí zamestnancovi zvýšenie podľa prvej vety.

          2. Ak zamestnanec prácu nadčas vykonáva v noci, v sobotu, v nedeľu alebo vo sviatok, patria mu aj príplatky podľa § 16 až 18. Tieto príplatky mu patria aj vtedy, ak sa mu za prácu nadčas poskytlo náhradné voľno.

          3. Vedúci zamestnanec, ktorý je štatutárnym orgánom, má funkčný plat určený s prihliadnutím na prácu nadčas.  (§ 19 OVZ)

          Osobný príplatok

          1. Osobný príplatok je možné zvýšiť, znížiť alebo odobrať na základe úrovne kvality plnenia pracovných úloh. Ak sa poskytuje osobný príplatok z dôvodu vykonávania práce nad rámec pracovných povinností, poskytuje sa osobný príplatok zamestnancovi počas trvania dôvodu, na základe ktorého mu bol priznaný. Po skončení vykonávania práce nad rámec pracovných povinností zamestnávateľ zamestnancovi osobný príplatok odoberie alebo zníži na úroveň, ktorá zodpovedá sume osobného príplatku pred jeho priznaním alebo zvýšením z dôvodu vykonávania práce nad rámec pracovných povinností (§ 10 OVZ).

          2. Zamestnávateľ sa zaväzuje využívať účel osobného príplatku na ocenenie mimoriadnych osobných schopností, dosahovaných pracovných výsledkov zamestnanca alebo za vykonávanie prác zamestnancom nad rámec jeho pracovných povinností (§ 10 OVZ).

          3. Zamestnávateľ je povinný vopred prerokovať so zástupcami zamestnancov návrh na zníženie alebo odobratie osobného príplatku. (§10 OVZ).

          Príplatok za profesijný rozvoj pedagogického zamestnanca a odborného zamestnanca (553/2003 Z. z., §14e)

          1. Pedagogickému zamestnancovi a odbornému zamestnancovi patrí príplatok za profesijný rozvoj v sume

          a/ 12% z platovej tarify a triedy, do ktorej je zaradený, za úspešné absolvovanie rozširujúceho štúdia podľa osobitného predpisu,

          b/ 12 % z platovej tarify platovej triedy a pracovnej triedy, do ktorej je zaradený, za úspešné absolvovanie štátnej jazykovej skúšky podľa osobitného predpisu,

          c/ 3 % z platovej tarify platovej triedy a pracovnej triedy, do ktorej je zaradený, za úspešné absolvovanie špecializačného vzdelávania podľa osobitného predpisu,

          d/ 3 % z platovej tarify platovej triedy a pracovnej triedy, do ktorej je zaradený, za úspešné absolvovanie inovačného vzdelávania podľa osobitného predpisu (§ 14e)

          2. Príplatok za profesijný rozvoj zamestnávateľ prizná na dobu siedmich rokov najviac v sume 12 % z platovej tarify platovej triedy a pracovnej triedy, do ktorej je pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec zaradený.

          3.  Príplatok za profesijný rozvoj podľa odseku 1 zamestnávateľ prizná od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec požiadal o priznanie príplatku za profesijný rozvoj. Príplatok za profesijný rozvoj sa určí pevnou sumou zaokrúhlenou na 50 eurocentov nahor.

          4. Riaditeľovi školy a riaditeľovi školského zariadenia prizná príplatok za profesijný rozvoj zriaďovateľ.

          5. Zamestnávateľ príplatok za profesijný rozvoj pedagogickému zamestnancovi a odbornému zamestnancovi odoberie alebo zníži od prvého dňa nasledujúceho po uplynutí siedmich rokov od jeho priznania.

          6.Príplatok za profesijný rozvoj nepatrí pedagogickému zamestnancovi a odbornému zamestnancovi, ktorý nespĺňa kvalifikačné predpoklady na výkon pracovnej činnosti podľa osobitného predpisu.

          7. Príplatok za profesijný rozvoj nepatrí začínajúcemu pedagogickému zamestnancovi a začínajúcemu odbornému zamestnancovi.

          8. Pri zmene zamestnávateľa postupuje nový zamestnávateľ pri priznávaní príplatku za profesijný rozvoj pedagogickému zamestnancovi alebo odbornému zamestnancovi podľa odseku 1 a zohľadňuje dobu podľa odseku 2 uplynutú u predchádzajúceho zamestnávateľa (§14e).

           

          Príplatok začínajúceho pedagogického zamestnanca a začínajúceho odborného zamestnanca

          Začínajúcemu pedagogickému zamestnancovi a začínajúcemu odbornému zamestnancovi patrí príplatok začínajúceho pedagogického zamestnanca a začínajúceho odborného zamestnanca. Príplatok sa poskytuje mesačne vo výške 6 % z platovej tarify platovej triedy a pracovnej triedy, do ktorej je pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec zaradený. Príplatok sa poskytuje po dobu zaradenia pedagogického zamestnanca a odborného zamestnanca do karierového stupňa začínajúci pedagogický zamestnanec a začínajúci odborný zamestnanec. Príplatok sa určí pevnou sumou zaokrúhlenou na 50 eurocentov nahor ( 553/2003 Z. z., §14c).

          Plat za neaktívnu časť pracovnej pohotovosti na pracovisku

          a/ Ak zamestnávateľ zamestnancovi nariadi alebo s ním dohodne pracovnú pohotovosť na pracovisku, patrí zamestnancovi za každú hodinu neaktívnej časti pracovnej pohotovosti 50 %, a ak ide o deň pracovného pokoja 100 % hodinovej sadzby jeho funkčného platu.

          b/ Za neaktívnu časť pracovnej pohotovosti na pracovisku zamestnancovi nepatrí príplatok podľa § 16 až 18 a plat za prácu nadčas podľa § 19 OVZ. /§ 16 – príplatok za prácu v noci a § 18-príplatok za prácu vo sviatok/

          c/ Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodnú na poskytnutí náhradného voľna za neaktívnu časť pracovnej pohotovosti na pracovisku, patrí zamestnancovi plat podľa prvej vety tohto odseku a za hodinu tejto pracovnej pohotovosti hodina náhradného voľna; za čas čerpania náhradného voľna zamestnancovi nepatrí funkčný plat (§ 19a OVZ).

           

          Náhrada za neaktívnu časť pracovnej pohotovosti mimo pracoviska

          Ak je zamestnancovi nariadená alebo s ním dohodnutá pracovná pohotovosť mimo pracoviska, patrí mu za každú hodinu neaktívnej časti pracovnej pohotovosti.

          a/ náhrada v sume 15 % hodinovej sadzby jeho funkčného platu alebo 25 % tejto sumy, ak ide o deň pracovného pokoja

          b/ s možnosťou použitia pridelených mobilných prostriedkov spojenia, náhrada v sume 5 % hodinovej sadzby jeho funkčného platu alebo 10 % tejto sumy, ak ide o deň pracovného pokoja.

          Náhrada za neaktívnu časť pracovnej pohotovosti nepatrí za čas, v ktorom došlo počas jej trvania k vykonávaniu práce; takéto vykonávanie práce je prácou nadčas.

           

           

          Odmena pri životnom jubileu

          1. Zamestnávateľ sa zaväzuje, že vyplatí zamestnancovi odmenu zo mzdového fondu pri  životnom jubileu 50 rokov a 60 rokov vo výške jedného funkčného platu (§20 ods. 1. písm. c/OVZ).

           

          Článok 8

          Platové podmienky

          1. Zamestnávateľ sa zaväzuje, že odmeňovanie zamestnancov bude realizovať podľa zákona č. 553/2003 Zb. z. o odmeňovaní zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a v zmysle zákona č. 138/2019 o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

          2.  Prípadné zmeny v odmeňovaní zamestnancov Základnej školy s materskou školou v Kolačkove 31, ku ktorým dôjde počas platnosti kolektívnej zmluvy budú riešené dodatkom k tejto kolektívnej zmluve.

           

          Článok 9

          Výplata platu,  preddavku na mzdu a zrážky z platu

          1. Zamestnávateľ sa zaväzuje uskutočniť výplatu platu raz mesačne najneskôr v 11. deň po ukončení predchádzajúceho mesiaca.

          2. Zamestnávateľ sa zaväzuje plat zasielať na osobné účty zamestnancom, ktoré si zriadili v peňažných ústavoch podľa vlastného výberu tak, aby bol plat pripísaný na účet zamestnanca najneskôr v deň  splatnosti platu podľa predchádzajúceho odseku.

          3. Zamestnávateľ sa zaväzuje na požiadanie zamestnanca alebo na základe  dohody o zrážkach z platu, časti platu určené zamestnancom poukazovať aj na viac účtov, ktoré si zamestnanec sám určil. (§ 130 ods. ods. 8 ZP ). 

           

          Článok 10

          Plat a náhradné voľno za prácu nadčas

          Odmeny

          1. Plat a náhradné voľno za prácu nadčas realizuje zamestnávateľ podľa § 10 č. 553/2003 o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a v znení neskorších predpisov. Za prácu nadčas sa u pedagogických zamestnancov považuje vyučovacia a výchovná práca prevyšujúca určenú týždennú mieru vyučovacej, resp. výchovnej povinnosti pedagogických zamestnancov podľa zákona č. 317/2009 Z.z.

          2. Náhradné voľno za prácu nadčas si môžu zamestnanci uplatniť v čase školských prázdnin pokiaľ im zo závažných dôvodov ich bezprostredne nariadený zamestnanec neumožní čerpanie náhradného voľna v inom termíne.

           

          3. Odmeňovanie práce nadčas pedagogických pracovníkov :

          a/ Prácu nadčas vykonanú pri zastupovaní neprítomného zamestnanca umožní zamestnávateľ čerpať zamestnancovi formou náhradného voľna v čase školských prázdnin. Za jeden pracovný deň sa počíta toľko hodín náhradného voľna, koľko by mal v deň čerpania náhradného voľna vyučujúci odučiť.

          4. Nadčasová práca zamestnancov:

          a/ Zamestnanci môžu prácu nadčas vykonávať iba so súhlasom, alebo na príkaz priamo nadriadeného zamestnanca. Prácou nadčas je práca vykonávaná nad určený týždenný pracovný čas.

           

           

          Článok  11

          Ukončenie pracovného pomeru. Odstupné a odchodné.

          1.Zamestnávateľ bude informovať odborové organizácie o organizačných alebo racionalizačných opatreniach, v dôsledku ktorých by mali byť zamestnanci uvoľnení zo zamestnania alebo preradení na inú prácu.

          2. Zamestnávateľ vyplatí zamestnancovi, s ktorým skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné (§76ZP ods.) v sume:

          a/ dvojnásobku jeho funkčného platu ak pracovný pomer zamestnanca  trval najmenej 2 roky a menej ako 5 rokov,

          b/ trojnásobku jeho funkčného platu,  ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej 5 rokov a menej ako 10 rokov,

          c/ štvornásobku jeho funkčného platu ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej 10 rokov a menej ako 20 rokov,

          d/ päťnásobku jeho funkčného platu ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej 20 rokov.

          (V metodike je zákonný nárok zamestnanca, ktorý mu vyplýva zo Zákonníka práce navýšený o dva funkčné platy, čo je aj maximálny nárok podľa §13b zák. č. 552/2003 Z.z.; v kolektívnej zmluve je možné dohodnúť navýšenie oproti Zákonníku práce len o jeden funkčný plat).

          3. Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, odstupné najmenej v sume:

          a/ dvojnásobku jeho funkčného platu, ak pracovný pomer zamestnanca trval menej ako 2 roky,

          b/ trojnásobku jeho funkčného platu, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej 2 roky a menej ako 5 rokov,

          c/ štvornásobku jeho funkčného platu, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej 5 rokov a menej ako 10 rokov,

          d/ päťnásobku jeho funkčného platu, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej 10 rokov a menej ako 20 rokov,

          e/ šesťnásobku jeho funkčného platu, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej 20 rokov.

           

          Pri skončení pracovného pomeru zamestnanca výpoveďou podľa § 63 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce z dôvodu nadbytočnosti sa zohľadnia tieto kritéria:

          - dĺžka pedagogickej praxe pedagogických zamestnancov v organizácii alebo počet odpracovaných rokov u nepedagogických zamestnancov v organizácii,

          - dosiahnuté vzdelanie (v prípade, že dvaja alebo viacerí PZ majú rovnaké dosiahnuté vzdelanie, o výbere

             rozhodne riaditeľ školy s posúdením ostatných skutočností uvedených v nasledujúcich bodov):

          - práca v metodických orgánoch, výchovnom poradenstve, školský koordinátor a pod.,

          • príprava žiakov na súťaže, príprava súťaží, úspechy so žiakmi na rôznych súťažiach,
          • úroveň práce so žiakmi vo výchovno-vzdelávacom procese na vyučovacích hodinách a príprava pedagogických zamestnancov, spolupráca s rodičmi  a zákonnými zástupcami žiakov, starostlivosť o jemu zverenú triedu.
          •  vzťah k ostatným zamestnancom školy a vedeniu školy,
          • ochota zo strany zamestnanca pracovať so žiakmi na aktivitách aj mimo pracovnej doby – výlety, exkurzie, výstavy, koncerty, športové podujatia a pod.,
          • flexibilita, asertivita, záujem o rozvoj školy,
          • výchovno - vzdelávacia činnosť podľa zistenej hospitačnej a kontrolnej činnosti,
          • vedenie skladu, školskej kroniky, web sídla školy, práca na školskom časopise,
          • vzdelávanie sa zamestnanca v súlade s potrebami školy,
          • včasné plnenie si úloh, prístup k práci,
          • mimoškolské aktivity so žiakmi, vedenie záujmových útvarov,
          • aktuálne zapojenie sa do projektov,
          • prezentácia a propagácia školy na verejnosti.

          4. Pri prvom skončení pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 % zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné nad rozsah ustanovený v §76 a ods. 1 Zákonníka práce v sume jedného funkčného platu.

          5. Pri skončení pracovného pomeru a priznaní predčasného starobného dôchodku zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné nad rozsah nad rozsah v §76 a ods. 2 Zákonníka práce v sume jedného funkčného platu.

          6. Odchodné zamestnancovi patrí len od jedného zamestnávateľa.

          7. Zamestnávateľ nie je povinný poskytnúť zamestnancovi odchodné, ak sa pracovný pomer skončil podľa § 68 ods. 1 ZP.

          8. Zamestnávateľ vopred prerokuje s výborom ZO OZ každú výpoveď pracovného pomeru danú organizáciou a každé okamžité zrušenie pracovného pomeru zo strany organizácie.

          9. Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca.

          10. Zamestnávateľ nedá výpoveď z pracovného pomeru zamestnancovi spĺňajúcemu predpoklady na vykonávanie verejnej služby s výnimkou § 63. ods. 1, písm. a, b  a  § 64, ods. 1.

          - osamelému zamestnancovi starajúcemu sa o nezaopatrené dieťa až do ukončenia prípravy dieťaťa na budúce povolanie s výnimkou zamestnanca,

          - zamestnancom – manželom, obom súčasne.                                                    

          11. Zamestnávateľ môže okamžite ukončiť pracovný pomer, ak zamestnanec :

          - bol právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin,

          - porušil pracovnú disciplínu zvlášť hrubým spôsobom.                                            

          12. Zamestnávateľ okamžité zrušenie pracovného pomeru s vymedzením jeho dôvodu oznámi zamestnancovi písomne.

          13. Zamestnávateľ má právo ukončiť pracovný pomer aj bez uvedenia dôvodu so zamestnancom, ktorý je v skúšobnej dobe. Ukončenie pracovného pomeru oznámi zamestnancovi písomne. Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru doručí zamestnávateľ zamestnancovi aspoň 3 dni pred jeho ukončením.

          14. Zamestnávateľ sa zaväzuje, že v prípade organizačných zmien bude prednostne uvoľňovať zamestnancov:

          - tých, ktorých kvalifikáciu nemôže objektívne využiť.

          15. Ak zamestnanec po skončení pracovného pomeru nastúpi opäť do Základnej školy s materskou školou v Kolačkove 31 do pracovného pomeru pred uplynutím času určeného podľa poskytnutého odstupného, je povinný vrátiť odstupné alebo jeho pomernú časť.

          16. Zamestnanec má pri skončení pracovného pomeru u zamestnávateľa právo na požiadanie o vydanie pracovného posudku, v ktorom sa uvedie objektívne hodnotenie jeho práce, jeho kvalifikácia, schopnosti a ďalšie skutočnosti, ktoré majú vzťah k výkonu jeho práce.

           

          Článok 12

          Neplatené voľno

          1. Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi neplatené voľno iba v prípade nutnosti ošetrovania blízkej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, s ťažkou dlhotrvajúcou chorobou, alebo na základe rozhodnutia riaditeľky školy, z vážnych dôvodov najviac po dobu troch mesiacov a v odôvodnených prípadoch po vzájomnej dohode s riaditeľkou školy aj na dlhšiu dobu.

           

           

          Článok 13

          Ďalšie finančné náležitosti

          1. Zamestnávateľ sa zaväzuje, že po celý čas účinnosti KZ mať uzatvorenú zamestnávateľskú zmluvu so spoločnosťou, ktorá ponúka životné poistenie s investičným účtom alebo DDS.

          2. Zamestnávateľ sa zaväzuje za svojho zamestnanca platiť, ktorý je zúčastnený na životnom poistení alebo DDS mesačne platiť a odvádzať do poisťovne príspevok na životné poistenie a doplnkové dôchodkové poistenie, v sume a spôsobom určeným v zamestnávateľskej zmluve, mesačne v sume 10 Eur. Zamestnanec má právny nárok na príspevok podľa predchádzajúcej vety.

          3. Zamestnávateľ sa zaväzuje, že zmenu dohodnutej sumy príspevku na životnom poistení s investičným účtom  a na DDS v zamestnávateľskej zmluve pre zamestnancov prerokuje s odborovou organizáciou a dohodne so zamestnancom.

           

           

          Článok 14

          Záväzky zamestnávateľa 

          1. Zamestnávateľ bude pravidelne štvrťročne informovať odborovú organizáciu o mzdových prostriedkov na rok 2024, ako aj o jeho zmenách.

           

          Článok 15

          Určenie platu zamestnancom nezávisle od dĺžky praxe

          Zamestnávateľ sa zaväzuje určiť tarifný plat zamestnancovi, ktorý nie je pedagogickým zamestnancom alebo odborným zamestnancom, v najvyššej platovej tarife platovej triedy, do ktorej zamestnanca zaradil, nezávisle od dĺžky započítanej praxe. Takto určený tarifný plat nesmie byť nižší, ako by bol tarifný plat určený podľa zaradenia do platového stupňa (§ 7 ods. 4 OVZ).

           

          Článok  16

          Pracovné podmienky

          1.V záujme vytvárania priaznivejších pracovných podmienok a podmienok zamestnávania a v zmysle § 85 ods. 8 ZP zamestnávateľ určuje pracovný čas na 37 a ½ hodiny týždenne; u zamestnanca, ktorý má pracovný čas rozvrhnutý tak, že pravidelne vykonáva prácu striedavo v oboch zmenách v dvojzmennej prevádzke sa ustanovuje pracovný čas 36 a ¼ hodiny týždenne; u zamestnanca, ktorý má pracovný čas rozvrhnutý tak, že pravidelne vykonáva prácu striedavo vo všetkých zmenách v trojzmennej alebo v nepretržitej prevádzke sa ustanovuje pracovný čas 35 hodín týždenne. Priame pedagogické úväzky sú stanovené Nariadením vlády Slovenskej republiky. Prestávka na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút sa nezapočítava do pracovného času.

          2. Zamestnávateľ sa zaväzuje umožniť pedagogickým zamestnancom vykonávať činnosti súvisiace s priamou vyučovacou činnosťou, priamou výchovnou činnosťou a ďalším vzdelávaním mimo pracoviska.

          3. Zamestnávateľ sa zaväzuje, že bude zabezpečovať a vytvárať priaznivé pracovné podmienky pre pracovníkov školy z hľadiska hygieny, bezpečnosti a zdravotnej nezávadnosti a to všetko v možnostiach rozpočtu na rok 2024.

           

          Článok 17

          Dovolenka na zotavenie

          1. V záujme vytvárania priaznivejších pracovných podmienok a podmienok zamestnávania sa predlžuje výmera dovolenky na zotavenie nad rozsah ustanovený v § 103  ZP o jeden týždeň.

          2. Dovolenku na zotavenie čerpajú zamestnanci podľa plánu dovoleniek, ktorý určuje riaditeľ školy. Pri jeho spracovaní sa prihliada na potreby školy a na záujmy zamestnancov. Pedagogickí zamestnanci čerpajú dovolenku spravidla v čase hlavných prázdnin. Základná škola s materskou školou v Kolačkove 31 umožní čerpať dovolenku na zotavenie aj mimo hlavných prázdnin v prípadoch účasti zamestnanca na kúpeľnej liečbe alebo z vážnych rodinných dôvodov

           

          3. Dovolenka na zotavenie :

          a/ pedagogickí pracovníci         - 9 týždňov

          b/ ostatní pracovníci                 - do dosiahnutia veku 33 rokov  -  5 týždňov

                                                         - po dosiahnutí veku   33 rokov  -  6 týždňov

          4. Základná výmera dovolenky je päť týždňov. Dovolenka vo výmere šiestich týždňov patrí zamestnancovi, ktorý do konca kalendárneho roka dovŕši najmenej 33 rokov veku a zamestnancovi, ktorý sa trvale stará o dieťa. Dovolenka zamestnancov ustanovených v § 103 ods. 3 Zákonníka práce je deväť týždňov v kalendárnom roku.

          5. Z dôvodu zabezpečenia plynulosti vyučovacieho procesu budú zamestnanci prevažnú časť dovolenky za kalendárny rok 2024 čerpať v čase hlavných prázdnin, a to:

          - pedagogickí zamestnanci v čase hlavných prázdnin,

          - nepedagogickí zamestnanci v rozsahu 20 pracovných dní (presný termín si dohodnú s priamo nadriadeným zamestnancom). Ak budú čerpaniu dovolenky brániť prekážky v práci na strane zamestnanca, je možné dohodnúť sa na inom termíne čerpania dovolenky.

          6. Pedagogickí zamestnanci so skráteným úväzkom, ktorí majú pracovnú zmluvu uzatvorenú na dobu určitú do 31.08.2024, budú v čase jarných prázdnin čerpať dovolenku, podľa dní, v ktorých zamestnanci pracujú podľa rozvrhnutého času, nevyčerpaná dovolenka za kalendárny rok 2024 im bude preplatená pri ukončení pracovného pomeru. Pedagogickí zamestnanci, ktorí majú pracovnú zmluvu uzatvorenú na dobu určitú do 31.08.2024, budú v čase hlavných prázdnin čerpať dovolenku v rozsahu 30 pracovných dní.

          7. O čerpaní dovolenky musí zamestnanec požiadať predložením vypísaného a podpísaného dovolenkového lístka a čerpať ju môže len po schválení priamo nadriadeným zamestnancom. 

           

           

          Článok 18

          Pracovné voľno a iné prevádzkové dôvody

          1. Pri príležitosti Dňa učiteľov poskytne zamestnávateľ všetkým zamestnancom pracovné voľno s náhradou mzdy, ktoré zamestnancom umožní čerpať v čase vedľajších prázdnin.

          2. Chrípkové prázdniny, nariadená karanténa alebo iné prevádzkové dôvody, počas ktorých je zakázané združovanie žiakov a zamestnancov v škole, sú dôvodom, pre ktorý škola nemôže zamestnancom prideliť prácu na pracovisku. V prípade ich nariadenia umožní škola  vzdelávanie a tvorivú činnosť zamestnancom mimo pracoviska, za ktoré im patrí náhrada mzdy vo výške funkčného  platu.

          3. Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku na jeden pracovný deň v deň sprevádzania dieťaťa v prvý školský deň do školského zariadenia ako i v deň zápisu dieťaťa do 1. ročníka.

           

           

           

          Tretia časť

           

          Kolektívne vzťahy, práva a povinnosti zmluvných strán

           

           

          Článok  19

          Obdobie sociálneho mieru a jeho prerušenie

           

          1. Zmluvné strany rešpektujú obdobie platnosti tejto kolektívnej zmluvy ako obdobie  sociálneho mieru s výnimkou, ak dôjde k postupu podľa článku 3 ods. 1 KZ.  

          2. V prípade prerušenia sociálneho mieru postupom uvedeným v článku 3 ods.1 KZ môžu zmluvné strany použiť aj krajné prostriedky na riešenie kolektívneho sporu, t. j. štrajk a výluku, pri splnení zákonných podmienok stanovených v zák.č.2/1991 o kolektívnom vyjednávaní a podmienok uvedených v tejto časti KZ.

          3. Právo zamestnancov na štrajk,  zaručené Článkom 37 ods.4 Ústavy Slovenskej republiky a Listinou základných práv a slobôd tým nie je ustanoveniami predchádzajúcich odsekov, ani ničím iným obmedzené a zmluvné strany sa zaväzujú ho nespochybňovať.

           

          Článok 20

          Riešenie kolektívnych sporov

          1. Kolektívnym sporom zmluvné strany rozumejú spor o uzatvorenie KZ alebo spor o uzatvorenie doplnku ku KZ, alebo spor o plnenie záväzku z KZ /ak nevzniká z neho nárok priamo zamestnancovi / v dobe účinnosti KZ, alebo v dobe účinnosti jednotlivých záväzkov z nej.

          2. Zmluvné strany sa zaväzujú, že ak kolektívny spor nevyriešia rokovaním do 30 dní od predloženia návrhu na uzatvorenie KZ, jej doplnku alebo návrhu na vyriešenie sporu o plnení záväzku z KZ, využiť sprostredkovateľa na riešenie sporu zapísaného v zozname sprostredkovateľov na Ministerstve práce sociálnych veci a rodiny Slovenskej republiky (ďalej ministerstvo).

          3. Zmluvné strany, ak kolektívny spor nevyriešia pred sprostredkovateľom podľa predchádzajúceho

          odseku, zvážia  na základe spoločnej dohody využitie rozhodcu zapísaného na ministerstve, aby rozhodol ich kolektívny spor.

           

          Článok 21

          Riešenie individuálnych nárokov zamestnancov a vybavenie ich sťažnosti

          1. Zmluvné strany sa zaväzujú rešpektovať právo zamestnanca na uplatnenie svojich individuálnych nárokov vyplývajúcich z pracovnoprávnych vzťahov a z tejto KZ, prostredníctvom inšpekcie práce alebo na súde.

          2. Zmluvné strany sa dohodli, že pri riešení sťažnosti zamestnanca budú postupovať objektívne, v súlade so všeobecne záväznými predpismi. Za tým účelom sa zaväzujú upraviť podrobnejšie postup riešenia sťažností zamestnancov v pracovnom poriadku tak, aby každá sťažnosť bola prešetrená a výsledok oznámený zamestnancovi bez zbytočného odkladu (§ 13 ods.5 ZP).

           

          Článok 22

          Zabezpečenie činnosti odborových orgánov

           

          1. Zmluvné strany sa dohodli, že budú racionálne riešiť zabezpečenie nevyhnutnej prevádzkovej činnosti

          odborovej organizácie, aby mohla riadne vykonávať svoje poslanie.

          2. Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy na výkon funkcie  v orgánoch odborovej organizácie podľa jeho potreby a tiež umožní úpravu pracovného času, úpravu  rozvrhu priamej vyučovacej alebo výchovnej činnosti pedagogickým zamestnancom - funkcionárom odborových orgánov, na zabezpečenie nevyhnutnej činnosti odborových orgánov.

          3. Zamestnávateľ  poskytne zamestnancom pracovné voľno na nevyhnutne potrebný čas s náhradou mzdy v sume jeho funkčného platu  zástupcom zamestnancov na odborné školenia,  školenia v oblasti pracovnoprávnych vzťahov a kolektívneho vyjednávania, organizovaných Radou ZO OZ alebo Odborovým zväzom, na profesijný rozvoj,  rekondičné pobyty, na povinné lekárske prehliadky (§ 138 ZP) a zástupcom zamestnancov na vzdelávanie,  odborné školenia,  školenia v oblasti pracovnoprávnych vzťahov, kolektívneho vyjednávania a sociálneho dialógu, organizovaných Radou ZO OZ PŠaV na Slovensku, OZ PŠaV na Slovensku alebo KOZ SR v nevyhnutnom rozsahu, najmenej však:

          - predseda výboru ZO 3 dni v kalendárnom roku,

          - členovia výboru ZO 2 dni v kalendárnom roku.

          4. Zamestnávateľ sa zaväzuje na dobu existencie odborovej organizácie poskytnúť jej jednu miestnosť, v ktorej bude pôsobiť výbor odborovej organizácie, ktorý jej jej štatutárny orgán, jednu telefónnu linku za účelom telefonického spojenia alebo počítačového spojenia na odosielanie správ e-mailom a využívanie internetu, vnútorné zariadenie miestnosti, všetky prevádzkové náklady (energie, spojové poplatky a pod.) na svoj náklad, svoje rokovacie miestnosti na svoj náklad, za účelom vzdelávacích činností odborových funkcionárov a vedúcich zamestnancov zamestnávateľa v oblasti pracovnoprávnej a kolektívneho vyjednávania, oboznámenia zamestnancov s uzatvorenou KZ, na kolektívne vyjednávanie a riešenie kolektívnych sporov, na zasadnutia odborových orgánov a na slávnostné podujatia súvisiace s ocenením práce zamestnancov, priestory na zverejňovanie informácií o ochrane práce,  kolektívnom vyjednávaní, pracovnoprávnych otázkach a odborovej činnosti v záujme zabezpečenia riadnej informovanosti zamestnancov.

           

          Článok 23

          Náklady na kolektívne vyjednávanie a zrážky členských príspevkov členov odborovej organizácie 

          1.Zamestnávateľ sa zaväzuje na základe súhlasu zamestnanca, ktorý prejaví písomne na dohode o zrážkach zo mzdy, vykonávať zrážky zo mzdy zamestnanca v prospech účtu Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku, vo výške 0,5 % čistej mzdy.

          2. Odborová organizácia sa zaväzuje poskytnúť zamestnávateľovi na splnenie jeho povinnosti uvedenej v predchádzajúcom odseku všetky zúčtovacie informácie.

           

          Článok  24

          Pracovné podmienky, podmienky zamestnávania a úprava spolurozhodovania, prerokovania uplatnenia práva na informácie a na kontrolnú činnosť v tejto oblasti

           

          Zamestnávateľ sa zaväzuje plniť povinnosti vyplývajúce mu z právnych predpisov tejto KZ, najmä:

          a/ vyžiadať si súhlas odborovej organizácie alebo rozhodne po dohode s ňou v nasledujúcich prípadoch:

          • výpoveď alebo okamžité zrušenie pracovného pomeru zamestnancov,
          • výpoveď alebo okamžité zrušenie pracovného pomeru zástupcom zamestnancov, na ktorých sa vzťahuje zvýšená ochrana (§ 240 ods. 9  ZP),
          • vydanie pracovného poriadku u zamestnávateľa (§ 12 ZOVZ),
          • vydanie predpisov a pravidiel o BOZP (§ 39 ods. 2 ZP),
          • určenie prídelu do sociálneho fondu, jeho čerpaní a použití (zák. č.152/1994 Zb. o sociálnom fonde v znení neskorších predpisov),   
          • nerovnomerné rozvrhnutie pracovného času (§ 87 ods. 2 ZP),
          • zavedenie pružného pracovného času (§ 88 ods. 1 ZP),
          • určenie začiatku a konca pracovného času a na rozvrh pracovných zmien (§ 90 ods. 4 ZP),
          • určenie podrobnejších podmienok poskytnutia prestávky na odpočinok a jedenie vrátane jej  predĺženia (§ 91 ods. 2 ZP),
          • odlišné určenie nepretržitého odpočinku v týždni (§93 ods. 3 ZP),
          • určenie rozsahu a podmienky práce nadčas (§ 97 ods. 9 ZP),
          • prijatie plánu dovoleniek na príslušný rok (§ 111 ods. 1 ZP),
          • na určenie hromadného čerpania dovolenky (§ 111 ods. 2 ZP),
          • zavádzanie noriem spotreby práce a ich zmien (§ 133 ods. 3 ZP),
          • určenie prídelu do sociálneho fondu, jeho čerpaní a použití (§ 3, § 7 ods. 3 zák. č. 152/1994 Z. z. o sociálnom fonde);
          • opatrenia na zlepšenie pracovného prostredia a ochrany práce,
          • rozhodnutie o výške požadovanej náhrady škody od zamestnanca a spôsobe jej úhrady,

          b/ písomne informovať ZO OZ ak má dôjsť k prechodu práva a povinností z pracovnoprávnych vzťahov najneskôr jeden mesiac predtým o:

          -  o dátume alebo navrhovanom dátume prechodu,

          -   o dôvodoch prechodu,

          -    pracovnoprávnych, ekonomických a sociálnych dôsledkoch prechodu na zamestnancov,

          -    plánovaných opatreniach prechodu vzťahujúcich sa na zamestnancov (§ 29 ods. 1 ZP),

          -    o dohodnutých nových pracovných pomeroch u zamestnávateľa (§ 47 ods. 4 ZP),

          -    o pracovných miestach na neurčitý čas, ktoré sa u neho uvoľnili (§ 48 ods.8 ZP),

          -    o možnostiach pracovných miest na kratší pracovný čas a na ustanovený týždenný pracovný čas (§ 49 ods. 6 ZP),

          - pri hromadnom prepúšťaní o:

          a/ dôvodoch hromadného prepúšťania

          b/ počte a štruktúre zamestnancov, s ktorými sa má pracovný pomer rozviazať

          c/ celkovom počte a štruktúre zamestnancov, ktorých zamestnáva

          d/ dobe, počas ktorej sa hromadné prepúšťanie bude uskutočňovať

          e/ kritériách na výber zamestnancov, s ktorými sa má pracovný pomer rozviazať (§ 73 ods. 2 ZP),

          f/ výsledkoch prerokovania opatrení na zamedzenie hromadnému prepúšťaniu (§ 73 ods.2 a 4 ZP),

          -  pravidelnom zamestnávaní zamestnancov  v noci, ak si to žiada odborový orgán (§ 98 ods. 7 ZP),

           - zrozumiteľným spôsobom na začiatku roka,  po prijatí rozpočtu, potom štvrťročne a na konci roka za  celý rok,  o svojej hospodárskej a finančnej situácii a o predpokladanom  vývoji jeho činnosti; v rámci toho aj o záväznom limite mzdových prostriedkov na príslušný  rok, ktoré mu   určil  zriaďovateľ, ako aj o jeho zmenách, o použití mzdových  prostriedkov a poskytovať rozbory hospodárske a štatistické výkazy (§ 229 ods.1,2 ZP);

          - zásadných otázkach rozvoja,

          - zámeroch personálnych zmien,

          - sociálnej politike,

          - pridelenom rozpočte a limitoch,

          - o ostatných opatreniach, ktoré majú za následok prechod práv a povinností.

          c/ vopred prerokovať so ZO OZ najmä:

          - rovnomerné rozvrhnutie pracovného času (§ 86 ods. 1 ZP)

          - opatrenia zamestnávateľa pri prechode práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov (§ 29 ods. 2 ZP),

          - opatrenia, ktoré môžu predísť hromadnému prepúšťaniu zamestnancov (§ 73 ods. 2 ZP)

          - výpoveď alebo okamžité skončenie pracovného pomeru (§ 74 ZP),

          - rovnomerné rozvrhnutie pracovného času (§ 86 ods.1 ZP),

          - zavedenie pružného pracovného času (§ 88 ods.1 ZP),

          - nariadenia práce v dňoch pracovného pokoja (§ 94 ods. 2 ZP),

          - organizáciu práce v noci (§ 98 ods. 6 ZP),

          - dočasné prerušenie výkonu práce zamestnancovi (§ 141a ZP),

          - rozhodnutie, či ide o neospravedlnené zameškanie práce (§ 144a ods. 6 ZP),

          - stanovenie podmienok, za ktorých bude zamestnancom poskytovať stravovanie počas   dovolenky, prekážok v práci alebo inej ospravedlnenej neprítomnosti zamestnanca v práci (§ 152 ods. 8,  písm. a) ZP),

          - umožnenie stravovať sa zamestnancom, ktorí pracujú mimo rámca rozvrhu pracovných zmien za rovnakých podmienok ako ostatným zamestnancom (§ 152 ods. 8 písm. b) ZP),

          - rozšírenie okruhu osôb, ktorým zabezpečí stravovanie (§ 152 ods. 8 písm. c) ZP),

          - opatrenia zamerané na starostlivosť o kvalifikáciu zamestnancov, jej prehlbovanie a zvyšovanie (§ 153 ZP),

          - opatrenia na utváranie podmienok na zamestnávanie zamestnancov so zmenenou pracovnou schopnosťou (§ 159 ods. 4 ZP),

          - požadovanú náhradu škody a obsah dohody na jej náhradu od zamestnanca (§ 191 ods. 4 ZP),

          - rozsah zodpovednosti zamestnávateľa za škodu zamestnancovi a jej náhrady pri   pracovnom úraze alebo chorobe z povolania (§ 198 ods. 2 ZP),

          - stav, štruktúru a predpokladaný vývoj zamestnanosti a plánované opatrenia, najmä, ak je ohrozená  zamestnanosť (§ 237 ods. 2 písm. a) ZP),

          - zásadné otázky podnikovej sociálnej politiky, opatrenia na zlepšenie hygieny pri práci a pracovného prostredia (§ 237 ods.2 písm. b) ZP),

          - rozhodnutia, ktoré môžu viesť k zásadným zmenám v organizácii práce alebo v zmluvných podmienkach (§ 237 ods. 2 písm. c) ZP ),

          - organizačné zmeny, za ktoré sa považujú obmedzenie alebo zastavenie činnosti  zamestnávateľa alebo jeho časti, zlúčenie, splynutie, rozdelenie, zmena právnej formy  zamestnávateľa (§ 237 ods. 2 písm. d) ZP),

          - opatrenia na predchádzanie vzniku úrazov a chorôb z povolania a na ochranu zdravia zamestnancov (§ 237 ods. 2 písm. e) ZP);

          - zabezpečenie mimoriadnej lekárskej prehliadky vo vzťahu k práci(§ 30e ods.6 zákona č.355/2007 Z. z.)

          - určenie týždenného rozsahu priamej výchovnovzdelávacej činnosti (§7 ods. 3 zák. č. 138/2019 Z. z.)

          - plán profesijného rozvoja (§40 ods. 4 zák. č. 138/2019 Z. z.)

          d/ umožniť odborovej organizácii vykonávanie kontrolnej činnosti:

          •  v oblasti dodržiavania pracovnoprávnych predpisov vrátane mzdových predpisov a záväzkov vyplývajúcich z tejto kolektívnej zmluvy a za tým účelom jej poskytovať potrebné informácie, konzultácie a doklady (§ 239 ZP).

           

           

           

           

          Článok 25

          Záväzky odborovej organizácie

           

          1. Odborová organizácia sa zaväzuje po dobu účinnosti tejto KZ dodržiavať sociálny zmier so zamestnávateľom v zmysle článku 14 ods.1 tejto KZ.

          2. Odborová organizácia sa zaväzuje informovať zamestnávateľa o situácii vedúcej k porušeniu sociálneho zmieru z jej strany a zo strany zamestnancov.

          3. Odborová organizácia sa zaväzuje prizývať na zasadnutia svojich najvyšších orgánov zástupcu zamestnávateľa za účelom hodnotenia plnenia záväzkov z  KZ.

          4. Odborová organizácia sa zaväzuje informovať zamestnávateľa o každej zmene v odborovom orgáne základnej organizácie, pôsobiacej u zamestnávateľa (§ 230 ZP).

           

          Článok 26

          Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci

          1. Zamestnávateľ v rozsahu svojej pôsobnosti a v súlade s ustanoveniami § 147 ZP a §§ 5 až 10 zákona NR SR č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pracovníkov  (ďalej BOZP) v znení neskorších predpisov sa zaväzuje sústavne zaisťovať bezpečnosť a ochranu zdravia zamestnancov pri práci a na ten účel vykonávať potrebné opatrenia vrátane zabezpečovania prevencie, potrebných prostriedkov a vhodného systému na riadenie ochrany práce.

          2.Zamestnávateľ v záujme toho sa zaväzuje:

          a/ zaraďovať zamestnancov na výkon práce so zreteľom na ich zdravotný stav,  schopnosti, kvalifikačné predpoklady a odbornú spôsobilosť (§ 6 ods. 1 písm. o/ zákona o BOZP),

          b/ bezodkladne oznámiť vznik registrovaného pracovného úrazu príslušnému odborovému orgánu  (§ 17 ods. 5 písm. a) bod 1  zákona o BOZP),

          c/  zabezpečiť vykonávanie zdravotného dohľadu vrátane lekárskych preventívnych prehliadok vo vzťahu k práci, a to v pravidelných intervaloch s prihliadnutím na charakter práce a na pracovné podmienky na pracovisku, ako aj vtedy, ak o to zamestnanec požiada, (§ 6 ods. 1 písm. q/ zákona o BOZP),

          d/ zabezpečiť pre zamestnancov posúdenie rizika z expozície faktorom práce a pracovného prostredia najmenej raz za 18 mesiacov a pri každej podstatnej zmene pracovných podmienok, ktorá by mohla mať vplyv na mieru zdravotného rizika a kategóriu práce z hľadiska zdravotných rizík (§ 30 ods.1 písm.c) zákona NR SR č.355/2007 Z. z.

          e/ odstraňovať nedostatky zistené kontrolnou činnosťou (§ 9 ods. 2 zákona o BOZP),

          f/ vypracovať zoznam poskytovaných osobných ochranných  pracovných prostriedkov (ďalej OOPP)  na základe posúdenia rizika a hodnotenia  nebezpečenstiev vyplývajúcich z pracovného procesu a pracovného prostredia (§ 6 ods. 2 písm. a) zákona o BOZP),

          g/ poskytovať zamestnancom, u ktorých to vyžaduje ochrana ich života alebo zdravia, bezplatne OOPP a viesť ich evidenciu (§ 6 ods. 2 písm. b) zákona o BOZP),

          h/ poskytovať zamestnancom ochranný odev a ochrannú pracovnú obuv, ak pracujú v prostredí v ktorom odev alebo obuv podlieha  znečisteniu (§ 6 ods. 1 písm. b) zákona o BOZP),

          ch/ zabezpečovať zamestnancom pitný režim, ak to vyžaduje ochrana ich života alebo zdravia a poskytovať im umývacie, čistiace a dezinfekčné prostriedky na zabezpečenie telesnej hygieny; zabezpečovanie pitného režimu je zamestnávateľ povinný upraviť vnútorným predpisom  (§ 6 ods. 3 písm. b/ zákona o BOZP),

          i/ zabezpečiť zástupcom zamestnancov pre bezpečnosť na plnenie ich úloh vzdelávanie, a umožniť im vykonávať funkciu v rámci ich oprávnení, poskytnúť im v primeranom rozsahu pracovné voľno s náhradou mzdy a vytvoriť nevyhnutné podmienky na výkon ich funkcie (§ 240 Zákonníka práce a § 19 ods.3 a  5 zákona o BOZP),

          j/ umožniť vykonávanie kontroly nad stavom BOZP príslušnému odborovému inšpektorovi a povereným pracovníkom OZ PŠaV (ZIBP) (§ 149 ZP a § 29 zákona o BOZP),

          k/ uhradiť náklady, ktoré vznikli v súvislosti s posudzovaním zdravotnej spôsobilosti   na prácu vrátane nákladov, ktoré vznikli v súvislosti s posudzovaním zdravotnej spôsobilosti na prácu pred uzatvorením pracovnoprávneho vzťahu alebo obdobného pracovného vzťahu a po skončení pracovnoprávneho vzťahu alebo obdobného pracovného vzťahu(§30e ods.18 zákona 355/2007 Z. z.),

          l/ zamestnávateľ zabezpečí, aby návrh a určenie odborných zamestnancov alebo dodávateľov na výkon preventívnych ochranných služieb  bol predložený odborovej organizácii na vyjadrenie v primeranej lehote. (§ 6ods. 11 zákona o BOZP),

          m/ zamestnávateľ zabezpečí posúdenie zdravotného rizika z expozície faktorom práce a pracovného prostredia a vypracovanie písomného posudku o riziku aj pri každej zmene pracovných podmienok, ktorá by mohla mať vplyv na mieru zdravotného rizika alebo kategóriu práce z hľadiska zdravotného rizika a poskytne kópiu posudku o riziku s kategorizáciou prác z hľadiska zdravotného rizika odborovej organizácii( §7 ods.8a) zákona o BOZP),

          Povinnosťou školy je poskytovať OOPP podľa zváženia potrieb zamestnancov.

           

          Článok 27

          Kontrola odborových orgánov v oblasti BOZP

           

          1. Odborová organizácia sa zaväzuje vykonávať kontrolu nad stavom BOZP u zamestnávateľa.

          2. Odborová organizácia v záujme toho bude  v súlade s § 149 ZP

          a/ kontrolovať ako zamestnávateľ plní svoje povinnosti v starostlivosti o BOZP a či sústavne  utvára podmienky bezpečnej a zdravotne neškodnej práce, pravidelne preverovať pracovisko a zariadenie zamestnávateľa pre zamestnancov a kontrolovať hospodárenie zamestnávateľa s osobnými ochrannými pracovnými prostriedkami,

          b/ kontrolovať či zamestnávateľ riadne vyšetruje príčiny pracovných úrazov, zúčastňovať sa na zisťovaní príčin pracovných úrazov a chorôb z povolania, prípadne ich sami vyšetrovať,

          c/požadovať od zamestnávateľa odstránenie nedostatkov v prevádzke, na strojoch a zariadeniach, alebo pri pracovných postupoch a prerušenie práce v prípade bezprostredného a vážneho ohrozenia života alebo zdravia zamestnancov a ostatných osôb zdržiavajúcich sa v priestoroch alebo pracovisku zamestnávateľa s jeho vedomím,

          d/upozorniť zamestnávateľa na prácu nadčas a nočnú prácu, ktorá by ohrozovala bezpečnosť a ochranu zdravia zamestnancov,

          e/ zúčastňovať sa  rokovaní o otázkach BOZP.

           

          Za týmto účelom zamestnávateľ umožní odborovým orgánom prístup do všetkých priestorov, prístup k informáciám,  účasť na previerkach a rokovaniach o BOZP.

           

          Článok 28

          Zdravotná starostlivosť

          U novo prijímaných pedagogických, administratívnych a vedúcich  pracovníkov je povinná vstupná prehliadka.

           Zamestnávateľ sa zaväzuje:

          a/ umožniť preventívne lekárske prehliadky  zdravotného stavu zamestnanca na svoj náklad, (§ 30e ods. 18 zákona NR SR č.355/2007 Z.z ),

          b/ vybaviť pracoviská príslušnými hygienickými pomôckami a stav lekárničiek udržiavať v zmysle platných noriem,

          c/ po dohode s odborovou organizáciou v odôvodnených prípadoch prispievať na kúpeľnú, liečebnú a rehabilitačnú starostlivosť zamestnancov,

          d/počas dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca výška náhrady príjmu je v období

          -od prvého dňa pracovnej neschopnosti 25 % denného vymeriavacieho základu zamestnanca,

          -od štvrtého dňa do desiateho dňa dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca  55 % denného vymeriavacieho základu (§ 8 zákona č. 462/2003 Z. z.).

          e/ zabezpečiť pedagogickým zamestnancom a odborným zamestnancom v pracovnom čase preventívne psychologické poradenstvo najmenej jedenkrát ročne a umožniť im absolvovať tréning zameraný na predchádzanie a zvládanie agresivity, na sebapoznanie a riešenie konfliktov                                                         (§ 55 zák. č. 317/2009 Z. z. ).

          f/ V záujme ochrany zdravia a bezpečnosti zamestnanca v súvislosti z jeho výkonom práce zamestnávateľ vyzve každého zamestnanca so zníženiu pracovnou schopnosťou o doloženie lekárskeho posudku o zdravotnej spôsobilosti na vykonávanú prácu.

          g/ Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku na jeden pracovný deň v deň účasti na darovaní krvi, aferéze a darovaní ďalších biologických materiálov. Splnenie tejto podmienky je zamestnanec povinný sa zamestnávateľovi preukázať písomným potvrdením (dokladom).

           

          Článok 29

          Stravovanie

          1. Zamestnávateľ sa zaväzuje v zmysle § 152 ZP zabezpečovať zamestnancom vo všetkých pracovných zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti, s výnimkou zamestnancov vyslaných na pracovnú cestu,  ktorí na svojom pravidelnom  pracovisku odpracovali viac ako štyri hodiny.

          2. Zamestnávateľ bude zabezpečovať stravovanie podaním jedného teplého hlavného jedla, vrátane vhodného nápoja v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo prostredníctvom právnickej osoby. Za pracovnú zmenu sa pre tento účel považuje výkon práce dlhší ako štyri hodiny.

          3. Zamestnávateľ prispieva na každé jedlo do sumy 55% stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa zákona o cestovných náhradách č. 283/2002 Z.z. v znení neskorších predpisov V prípade príspevku na stravu prispieva najmenej 55 % stravného z ceny jedla (zákon č. 311/2001 z.z.)

           4. Zamestnávateľ sa zaväzuje prispievať na stravovanie aj zo sociálneho fondu v zmysle zákona č. 152/1994 Z.z. o sociálnom fonde v znení neskorších predpisov v sume 0,20 € na jedno hlavné jedlo.

           

           

          Článok 30

          Starostlivosť o kvalifikáciu a vzdelávanie zamestnancov

          1. Zamestnávateľ umožní zamestnancom zvyšovať svoju odbornú a pedagogickú spôsobilosť formou školení, kurzov, aktualizačných, špecializačných, inovačných vzdelávaní a pod. v zmysle zákona 138/2019.

          2. Zamestnávateľ sa zaväzuje starať sa o prehlbovanie kvalifikácie zamestnancov, prípadne jej zvyšovanie, dodržiavať § 3 ods. 3 a 5 OVZ a dbať, aby zamestnanci boli zamestnávaní prácami zodpovedajúcimi dosiahnutej kvalifikácii.

          3.Zamestnancom, ktorí si zvyšujú kvalifikáciu a majú uzavreté príslušné dohody so zamestnávateľom, bude poskytovať pracovné úľavy a ekonomické zabezpečenie podľa platných predpisov.

          4. Zamestnávateľ poskytne pedagogickému zamestnancovi a odbornému zamestnancovi pracovné voľno s náhradou funkčného platu v rozsahu

          a/päť pracovných dní v kalendárnom roku na účasť na profesijnom rozvoji,

          b/ďalších päť pracovných dní na prípravu a vykonanie prvej atestácie alebo druhej atestácie,

          c/ďalších päť pracovných dní na účasť na rozširujúcom module funkčného vzdelávania, ak ide o riaditeľa, vedúceho pedagogického zamestnanca a vedúceho odborného zamestnanca.

           

           

           

          Článok 31

           

          Tvorba sociálneho fondu, jeho výška, použitie fondu, poskytovanie príspevku zamestnancom a odborovej organizácií na kolektívne vyjednávanie

           

          1. V zmysle zákona NR SR č. 152/1994 Zb. zo dňa 31.5.1994 tvorí  zamestnávateľská organizácia sociálny fond (ďalej SF).

          2.Tvorba fondu, zdroje fondu, použitie fondu a hospodárenie s fondom sú obsahom zásad tvorby a použitia sociálneho fondu v roku 2024, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou kolektívnej zmluvy.

          3. Zamestnávateľ je povinný odsúhlasiť všetky výdavky zo SF s odborovou organizáciou.

          4. Zmluvné strany sa dohodli, že výška sociálneho fondu sa  určuje nasledovne:

          Celkový ročný prídel do sociálneho fondu je tvorený:

          a/ povinným prídelom je vo výške 1%  

                                      a                            

          b/ prídelom vo výške 0,25 %

                                       

          5. Základom na určenie ročného prídelu do fondu je súhrn hrubých platov zúčtovaných zamestnancom na výplatu za kalendárny rok. Základom na určenie mesačného prídelu do fondu je súhrn hrubých  platov zúčtovaných zamestnancom na výplatu za príslušný kalendárny mesiac.

           

           

           

           

           

           

           

           

          Štvrtá časť

           

          Článok 32

          Záverečné ustanovenia

          1. KZ sa zverejňuje aj na webovom sídle zamestnávateľa.

          2. Táto KZ je vyhotovená v dvoch rovnopisoch. Každá zo zmluvných strán dostane po jednom  podpísanom rovnopise.

          3. Zmluvné strany vyhlasujú, že túto  KZ si prečítali, súhlasia s jej obsahom a jej platnosť potvrdzujú svojimi podpismi.

          4. Kolektívna zmluva nadobúda platnosť dňom podpisu zmluvnými stranami.

           

           

          V Kolačkove  dňa  30.08.2024

           

           

           

           

           

           

           

           

          ..................................................................                                    ......................................................

               PaedDr. Veronika Onuferová, PhD.                                                Mgr. Gabriela Vilčeková

          predseda ZO OZ pri ZŠ s MŠ Kolačkov 31                                                 riaditeľka školy

                                               

           

           

           

           

           

           

           

          Prílohy:  1. Zásady tvorby a použitia sociálneho fondu

          Základná škola s materskou školou Kolačkov 31

          ZÁSADY

          pre tvorbu a použitie sociálneho fondu

           

          Článok 1

          Všeobecné ustanovenia

          1.V tejto prílohe sa  upravuje podrobnejšie tvorba, použitie, podmienky čerpania, rozpočet a  hospodárenie s prostriedkami sociálneho fondu v zmysle zákona NR SR č.152/1994 o sociálnom fonde (ďalej SF) v znení zákona NR SR č. 591/2007 Z.z. a o zmene a doplnení zákona č. 286/1992 Zb. o dani z príjmov, v pôsobnosti zamestnávateľa.

          Pre zamestnancov na kratší pracovný úväzok a zamestnancov, ktorí budú prijatí do pracovného pomeru počas roka platí čerpanie SF alikvotnou čiastkou.

          2. Odborová organizácia aktívne spolupracuje so zamestnávateľom na tvorbe rozpočtu a použitia SF. 

          3.V priebehu roka sa môže rozpočet SF v jednotlivých položkách upravovať podľa potrieb zamestnancov po odsúhlasení zamestnávateľom a  odborovou organizáciou.

          4. Nevyčerpané finančné prostriedky SF prechádzajú do nasledujúceho obdobia.

          5. Prostriedky SF sa vedú na samostatnom účte zamestnávateľa č. účtu: SK 0600200 0000 0016 5636 8056. Na tento účet sa prostriedky prevádzajú v deň výplatného termínu v organizácií, najneskôr do 20. dňa daného mesiaca. Zúčtovanie povinného prídelu vykoná zamestnávateľ najneskôr 31. januára nasledujúceho roka.

          6. Zamestnávateľ je povinný odsúhlasiť všetky výdavky zo SF s odborovou organizáciou.

          7. Za dodržiavanie pravidiel o hospodárení zo SF je zodpovedný poverený zamestnanec zamestnávateľ Mgr. Gabriela Vilčeková, riaditeľka školy.

           

           

          Článok 2

          Rozpočet sociálneho fondu

          Celkový ročný prídel do sociálneho fondu je tvorený:

          a/ povinným prídelom je vo výške 1%                              

          b/ prídelom vo výške 0,25 %

                                         

          Predpokladaný príjem sociálneho fondu na rok 2024

           

          a/ Povinný prídel vo výške 1,25 %                                                

          b/ Zostatok SF z predchádzajúceho roka 2023 – 3 087,31 eur                                    

           


          Tvorba  SF spolu:                                                                        

          1.Predpokladané výdavky zo sociálneho fondu na rok 2024

           

          a/ Závodné stravovanie 0,20 €/obed                                      1 600,00 €

          b/ Príspevok na dopravu (paušál) – máj, október                   1 900,00 €

          c/ Novoročné/koncoročné posedenie                                         554,00 €

          d/ Deň učiteľov                                                                          700,00 €

          e/ Kultúrne podujatie (+preprava)                                           1 500,31 €                                                                             

          f/ Regenerácia pracovnej sily                                         2 740,00 €                                                                                       

          h/ Rezerva 10 %                                                                695,00 €

          ch/ Preklenovacia rezerva 5%                                            348,00 €

                                                                                            

          Použitie SF spolu:  10 037,31  eur

           

                                                                        Článok 3

                                      Použitie a čerpanie sociálneho fondu

           

          Stravovanie

          1. Zamestnávateľ poskytuje zamestnancom na stravovanie vo výške 0,20 €.

          2. V čase neposkytovania stravy v školskej jedálni zamestnávateľ zabezpečí pre zamestnancov príspevok na stravovanie.

          3. Zamestnanec svojím podpisom potvrdzuje prevzatie stravných lístkov a dáva súčasne súhlas na úhradu peňažnej čiastky zamestnanca za stravné lístky zrážkou zo mzdy.

          Úhrada výdavkov na dopravu do zamestnania a späť

          Zo SF sa poskytne pre všetkých zamestnancov, denne dochádzajúcich do zamestnania bez ohľadu na výšku hrubého príjmu a výšku skutočne vynaložených nákladov na cestovné najviac do výšky 70 eur po predložení cestovného lístka cesty tam alebo späť v počte 22 dní v mesiaci máj a 22 dní v mesiaci október v kalendárnom roku pri 5 dňovom pracovnom týždni. Tento príspevok bude zdanený.

           

           

          Sociálna výpomoc nenávratná

          V prípadoch nepredvídaných udalostí: pri úmrtí zamestnanca, rodinného príslušníka – manžel, manželka alebo detí, v prípade živelnej pohromy a mimoriadnej udalosti.

          Na regeneráciu pracovnej sily

          • pri návšteve športového centra, kúpaliska, procedúry, wellness pobyt alebo plavárne 

          Zo sociálneho fondu sa poskytne príspevok na organizovanie:

          • divadelné predstavenie
          • začiatok a koniec školského roka
          • novoročné posedenie
          • Vianoce
          • Deň učiteľov
          • koncoročný výlet

           

          Článok 4

                                                                        Záverečné ustanovenie

          1. Tieto zásady, ako aj zmeny rozpočtu a použitia SF, môže zamestnávateľ meniť iba po odsúhlasení ZO OZ  (členmi výboru) a zamestnancami školy.

          2. Tieto zásady sa vzťahujú na zamestnancov Základnej školy s materskou školou Kolačkov 31.

           

          Tieto zásady sú súčasťou KZ a nadobúdajú účinnosť dňom jej podpísania 30.08.2024 a ich účinnosť končí 31.12.2024.

           

            V Kolačkove  dňa  30.08.2024

           

           

           

          ..................................................................                                    ......................................................

               PaedDr. Veronika Onuferová, PhD.                                                Mgr. Gabriela Vilčeková

          predseda ZO OZ pri ZŠ s MŠ Kolačkov 31                                                 riaditeľka školy

                                               

           

    • Kontakty

      • Základná škola s materskou školou Kolačkov, riaditeľka: Mgr.Gabriela Vilčeková
      • 0524363111, 0911354814
      • Základná škola s materskou školou Kolačkov, Kolačkov 31
        065 11 Kolačkov
        Slovakia
      • 37876198
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje